Únia kúpi ďalších 300 miliónov dávok vakcíny od konzorcia BioNTech/Pfizer

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Ronald Wittek]

Hoci eurokomisia potvrdzuje, že vývoj očkovania naprieč Úniou sleduje, podľa Európskeho strediska pre kontrolu chorôb zatiaľ žiadny oficiálny systém monitorovania zaočkovaných neexistuje.

Európska únia dosiahla dohodu o zdvojnásobení množstva vakcín proti novému koronavírusu, ktoré kúpi od konzorcia BioNTech/Pfizer. Celkovo tak zakúpi 600 miliónov dávok tejto vakcíny, informovala v piatok (8. januára) predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

„V súčasnosti máme prístup k 300 miliónom dávok vakcíny BioNTech/Pfizer. Dobrá správa je, že sme sa s konzorciom dohodli na rozšírení tohto kontraktu,“ uviedla na tlačovej konferencii von der Leyen, ktorú citovala agentúra AFP.

Na základe novej dohody bude môcť podľa nej eurokomisia zakúpiť ďalších 300 miliónov dávok tejto očkovacej látky.

75 miliónov z nových zásob by sa do Európy malo dosť v druhom kvartáli tohto roka.

Eurokomisia rokuje s Pfizer/BioNTech o nákupe ďalších vakcín pre krajiny EÚ

Európska komisia rokuje s americkou spoločnosťou Pfizer a nemeckou firmou BioNTech o možnosti objednať si dodatočné dávky ich vakcíny proti ochoreniu COVID-19, okrem doteraz zazmluvnených 300 miliónov dávok. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra Reuters.

Jeden vyjednávač

Šéfka európskej exekutívy tiež objasnil, že EÚ je proti tomu, aby dochádzalo k akémukoľvek druhu samostatných bilaterálnych dohôd alebo rokovaniu medzi členskými štátmi Únie a farmaceutickými spoločnosťami.

Klebety o tom, že Nemecko uzavrelo s Pfizerom samostatné dohody, aby zabezpečilo viac dávok pre svoju populáciu v prípade, že iné vakcíny, ktoré sa práve pripravujú, nebudú schválené liekovou agentúrou EÚ, tak jasne vyvrátila.

Von der Leyen uviedla, že rokovania, ktoré vedie Únia, sú jediným „záväzným právnym rámcom“ pre všetky členské štáty.

Stráca Únia prehľad?

Na otázku, či Komisia sleduje vývoj očkovania v celej Európe, odpovedala von der Leyen kladne. Zdá sa však, že EÚ stále nemá o situácii široký obraz.

Portál EURACTIV totiž kontaktoval Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ktoré uviedlo, že do dnešného dňa neexistuje žiadny oficiálny systém dozoru, respektíve monitorovania, ktorý by zhromažďoval počty zaočkovaných vo všetkých členských štátoch EÚ.

„ECDC spolupracuje s kolegami z európskeho úradu WHO, ako aj s ďalšími partnermi a zúčastnenými stranami v členských štátoch a Európskej komisii, vďaka čomu chce na zaviesť systém, pomocou ktorého by sa mohla v nasledujúcich dňoch monitorovať mieru zaočkovanosti,“ informovalo ECDC.

Rozhodnutie o vakcíne od Moderny v Únii zatiaľ nepadlo

Európska agentúra pre lieky v pondelok (4. januára) oznámila, že ešte nerozhodla, či schváli vakcínu od spoločnosti Moderna. V EÚ stúpa vlna kritiky kvôli pomalej dodávke vakcín a postupu očkovania.

EÚ v mene svojich členských štátov vedie rokovania o dodávkach vakcín proti novému koronavírusu pre približne 450 miliónov obyvateľov. Doposiaľ uzavrela kontrakty so šiestimi rôznymi výrobcami na celkovo dve miliardy dávok.

Zatiaľ však boli v EÚ schválené na použitie len dve vakcíny: od spoločností BioNTech/Pfizer a Moderna. Očkovanie prvou z nich sa v krajinách Únie začalo už koncom decembra, na dodávky vakcíny od Moderny sa stále čaká, píše agentúra DPA.