Únia môže nasledovať Spojené štáty a uvoľniť patenty na vakcíny

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. [EPA-EFE/Pool/Yves Harman]

EÚ je pripravená diskutovať o uvoľnení patentov na vakcíny. Nasleduje tak rozhodnutie Bieleho domu, ktorý chce hľadať konsenzus na globálnej úrovni, najmä na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na dnešnej (6. mája) tlačovej konferencii uviedla, že Únia je otvorená diskusii o uvoľnení patentov vakcín proti ochoreniu Covid-19. Reagovala tak na včerajšie (5. mája) vyhlásenie Bieleho domu, ktorý chce o tejto možnosti diskutovať na globálnej úrovni.

Prioritou Európy bude podľa von der Leyen zvýšenie globálnych dodávok. „Európska únia je pripravená rokovať o akomkoľvek návrhu, ktorý efektívne a pragmaticky rieši túto krízu,” uviedla.

Téma uvoľnenia patentov bola doteraz pre Brusel skôr tabu. Európska komisia pripúšťala iba možnosť „povinného licencovania“ v rámci pôvodnej dohody s farmaceutickými spoločnosťami.

Tie nie sú nápadu zatiaľ naklonené. Firmy tvrdia, že cez dobrovoľný režim zdieľania licencií využívajú všetky dostupné možnosti a varujú pred možnými bezpečnostnými rizikami.

Eurokomisia je na strane výrobcov vakcín, otvorenie patentov odmieta

India a Juhoafrická republika už niekoľko mesiacov volajú po dočasnom pozastavení patentového režimu pre vakcíny COVID-19. Dobrovoľné zdieľanie licencií v réžii farmaceutických firiem podľa nich nestačí. Európska komisia to ale odmieta a volá po zlepšení procesov v rámci nastavených pravidiel.

„Tieto mimoriadne časy a okolnosti si vyžadujú mimoriadne opatrenia,“ uviedla na sociálnej sieti splnomocnenkyňa americkej vlády pre obchodné záležitosti, Katherine Tai. Podľa nej administratíva Joea Bidena podporuje uvoľnenie ochrany duševného vlastníctva na vakcíny a umožniť tak chce zjednodušenie prístupu k nim po celom svete.

„Administratíva si významne ctí ochranu duševného vlastníctva, no v snahe ukončiť pandémiu podporuje uvoľnenie tejto ochrany,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva obchodu.

Tai rovnako potvrdila, že Washington sa pripojí k vyjednávaniam na úrovni Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Keďže WTO funguje na princípe konsenzu, Washington očakáva, že vyjednávania potrvajú dlhší čas.

Komisia sprísnila pravidlá na vývoz vakcín mimo Únie

Zásady reciprocity a proporcionality sú nové kritériá, ktoré sa majú brať do úvahy pri povoľovaní vývozov vakcín proti COVID-19 mimo hraníc EÚ.

Ešte vlani v októbri návrh na pozastavenie spomínaných patentov na pôde Svetovej obchodnej organizácie spoločne predložili India a Juhoafrická republika.

Ak by bol ich návrh schválený, potom by vakcíny mohla vyrábať každá technologicky schopná firma, čím by sa očkovanie stalo rýchlejšie dostupným aj chudobnejším krajinám.

V apríli vyzvalo prezidenta USA Joea Bidena viac ako 60 bývalých hláv štátov a vlád, vrátane niekdajších lídrov Británie a Francúzska, a vyše sto nositeľov Nobelovej ceny, aby tento návrh podporil.

Bratislava je jediným hlavným mestom Únie s vyšším podielom zaočkovaných ako vo zvyšku krajiny

O koncentrácií očkovania do hlavných a veľkých miest v Únii neexistujú dôkazy. Jedinou výnimkou je Bratislava, kde percentuálny podiel zaočkovaných výrazne prevyšuje zvyšok Slovenska, vyplýva z dosiaľ nepublikovanej štúdie Európskeho výboru regiónov

Krok Spojených štátov privítal aj generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.