Únia podporí rozsiahle výskumné projekty na boj s koronavírusom

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Rungroj Yongrit]

Na osem výskumných projektov, zameraných na diagnostiku a liečbu ochorenia COVID-19, pôjde 117 miliónov eur. V jednom z nich sú zapojení aj slovenskí vedci a vedkyne.

Európska komisia v utorok (12. mája) oznámila, že v rámci zrýchlenej výzvy na predkladanie návrhov bolo vybraných osem rozsiahlych výskumných projektov, zameraných na vývoj liečby a diagnostiky infekcií, spôsobovaných novým typom koronavírusu. Výzvu v marci zverejnila Iniciatíva za inovačnú medicínu (IMI), ktorá je verejno-súkromným partnerstvom na celoeurópskej úrovni.

Aby eurokomisia mohla finančne podporiť väčší počet kvalitných návrhov, zvýšila sumu, ktorú na tieto účely prisľúbila z rámcového programu EÚ pre výskum a inováciu Horizont 2020, z pôvodne plánovaných 45 miliónov na 72 miliónov eur.

Ďalších 45 miliónov eur poskytnú farmaceutické spoločnosti, pridružení partneri IMI a ďalšie organizácie zapojené do jednotlivých projektov. Celková investícia tak bude predstavovať 117 miliónov eur.

Šéf európskej diplomacie: Únia potrebuje byť vo výrobe liekov sebestačná

Európa sa musí poučiť zo súčasnej zdravotnej krízy a vytvoriť si „strategickú autonómiu“ v kľúčových odvetviach, akým je aj výroba liekov. Až 80 percent účinných látok v liekoch totiž pochádza z mimoeurópskych krajín.

Eurokomisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová v tejto súvislosti upozornila, že len spojením odborných znalostí a zdrojov verejného a súkromného sektora bude možné poraziť pandémiu a pripraviť sa na podobné nákazy v budúcnosti.

Diagnostika a lieky

Projekty, ktoré boli vybrané, sú súčasťou spoločnej európskej reakcie na koronavírusovú pandémiu, ktorú eurokomisia koordinuje od začiatku krízy.

Z ôsmich projektov financovaných v rámci výzvy zverejnenej iniciatívou IMI sa päť zameriava na diagnostiku a tri na liečbu.

Cieľom projektov venovaných diagnostickým nástrojom je vyvinúť pomôcky, ktoré sa budú dať použiť kdekoľvek, napríklad aj v ordinácii lekára alebo u pacienta doma, a dodajú rýchle výsledky (za 14-40 minút).

Projekty zamerané na vývoj liečby sa budú v prvom rade zaoberať súčasnou pandémiou koronavírusu, avšak značné úsilie sa v nich vynaloží aj na to, aby bola EÚ pripravená na budúce možné nákazy.

Európska lieková agentúra varuje pred podávaním chlorochínu pacientom s COVID-19

Podľa agentúry zatiaľ neboli pri lieku, ktorý obhajuje aj americký prezident, preukázané priaznivé účinky. Nedávne štúdie dokonca hovoria o vážnych či fatálnych následkoch jeho požitia.

Projekty bude realizovať spolu 94 organizácií – univerzity, výskumné organizácie, podniky a verejné organizácie a inštitúcie. Vo výraznej miere sa na nich budú podieľať aj malé a stredné podniky, ktoré predstavujú viac než 20 percent účastníkov a získajú 17 percent z vydeleného rozpočtu.

Do jedného z projektov, s názvom RAPID-COVID, pod taktovkou britskej spoločnosti GeneFirst Limited, sú zapojení aj výskumníci zo Slovenska. Spoločne s Britmi, Francúzmi a Španielmi budú vyvíjať diagnostický test, ktorý dokáže súčasne zistiť vírus SARS-CoV-2, ako aj  ďalších 30 bežných respiračných baktérií a vírusov.

Ďalšie sa napríklad zamerajú na využitie umelej inteligencie a strojového učenia pri diagnostike, či vývoj testovania na liečiva pomocou umelého ľudského tkaniva.

Iniciatíva za inovačnú medicínu je verejno-súkromné partnerstvo medzi Európskou komisiou a farmaceutickým priemyslom, ktorý je zastúpený Európskou federáciou farmaceutického priemyslu a farmaceutických združení (EFPIA). Jej cieľom je zlepšovať zdravie urýchlením vývoja inovačných liekov a prístupu pacientov k nim, a to najmä v oblastiach, kde existujú nenaplnené zdravotné alebo sociálne potreby.