Únia pomáha zabrániť rozšíreniu koronavírusu medzi migrantmi v gréckych táboroch

Utečenecký tábor Ritsona, ilustačný obrázok. [EFE-EPA/Yannis Kolesidis]

Prvé na požiadavku Atén reagovalo Rakúsko. Náklady na prepravu pomoci bude spolufinancovať EÚ. Tá pomáha aj pri relokácii nezaopatrených detí migrantov, ktoré začali minulý týždeň.

Európska komisia v pondelok (20. apríla) oznámila, že úzko spolupracuje s gréckymi orgánmi na implementácii plánu, ktorý má predísť rizikám možného prepuknutia nového koronavírusu v zberných táboroch pre migrantov na gréckych ostrovoch.

Komisia spresnila, že Rakúsko prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany ponúklo gréckej strane 181 ubytovacích a hygienických kontajnerov.

Náklady na prepravu špecializovaných kontajnerov, ktoré zahŕňajú aj sprchy a toalety, bude spolufinancovať EÚ.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v tejto súvislosti upozornil, že pandémia koronavírusu postihla celú Európu a ovplyvňuje aj utečencov a migrantov na území Grécka.

„Vďaka ponuke z Rakúska bude Grécko lepšie vybavené na zabránenie šírenia vírusu medzi zraniteľnými migrantmi a utečencami,“ uviedol komisár v správe pre médiá a dodal, že EÚ je pripravená poskytnúť gréckym úradom aj ďalšiu potrebnú pomoc.

Investigatívci: Frontex toleruje tvrdé zaobchádzanie s migrantami

Podľa investigatívneho dokumentu nemeckých a britských médií a nemeckej neziskovej organizácie využíva pohraničná stráž niektorých štátov, ale aj európskej agentúry, slzný plyn, štvané psy, ale aj sedatíva na to, aby pacifikovali, či deportovali migrantov. Majú byť medzi nimi aj maloletí.

Komisia pripomenula, že Grécko aktivovalo mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany s požiadavkou o podporu v oblasti ubytovania, hygieny a vybavenia lekárskymi materiálmi, ako sú generátory kyslíka, röntgenové prístroje či vozíky pre invalidov.

Deti migrantov na ceste do EÚ

Ešte minulý týždeň začali európske krajiny prijímať  aj detí migrantov z gréckych ostrovov. Ako prvá bola do Luxemburska presťahovaná skupina dvanástich detí bez sprievodu dospelých, a to v rámci systému, ktorý zorganizovala eurokomisia v spolupráci s gréckymi úradmi.

Relokácia prebehla s podporou Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO).

Podľa Komisie išlo o prvú zo série relokácií v rámci členských krajín EÚ, ktoré majú odbremeniť preplnené grécke prijímacie strediská pre utečencov.

Ďalšia skupina 47 neplnoletých migrantov sa počas víkendu presunula z Grécka do Nemecka.

https://twitter.com/EURightsAgency/status/1252250070910734336

Iniciatívu spustila eurokomisia v marci tohto roka. Členské štáty celkovo prisľúbili prevzatie 1600 mladistvých migrantov. Iniciatíva je zameraná predovšetkým na maloleté osoby bez sprievodu dospelých, ale môže zahŕňať aj deti s rodinami, ktoré sú osobitne zraniteľné.

Do polovice apríla bolo súčasťou tejto iniciatívy desať členských štátov EÚ: Belgicko, Bulharsko, Fínsko, Francúzsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko. Do schémy sa zapojilo aj Švajčiarsko, ktoré nie je členom EÚ.