Únia spúšťa program vývoja druhej generácie vakcín proti covidu

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Eurokomisia požiada členské štáty o viac peňazí na výskum nových mutácií koronavírusu, ale aj vývoj nových vakcín.

Európska únia spúšťa program zameraný na výskum nových variantov koronavírusu a vývoj vakcín „druhej generácie“ proti jeho budúcim mutáciám. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorú v stredu (17. februára) citovala agentúra AFP.

Program s označením „HERA incubator,” ktorý sa oficiálne spúšťa v stredu, má zaistiť spoluprácu farmaceutických firiem, laboratórií, zdravotníckych orgánov a výskumných inštitúcií v rámci EÚ, povedala Leyen v utorkovom (16. februára) rozhovore pre francúzsky denník Les Echos.

„Vírus sa vyvíja a bude sa vyvíjať aj naďalej. Je potrebné pripraviť sa na ďalšie mutácie,“ komentoval spustenie programu hovorca EÚ.

Európsky týždeň | Slovensko využíva európsky program nákupu vakcín

Slovenská vláda zatiaľ nakupuje vakcíny v rámci spoločného európskeho programu. Množstvo očkovacích dávok bude dostatočné, otázny je čas dodania.

Komisia v tejto súvislosti požiada členské štáty o dodatočné finančné zdroje, aby mohla upraviť už existujúce dohody s výrobcami vakcín a zaistiť si tak dostatok očkovacích látok proti budúcim variantom koronavírusu.

Európska agentúra pre lieky (EMA) doposiaľ schválila tri vakcíny: od firiem AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Moderna. Dodávky do krajín EÚ však meškajú a EMA je preto pod tlakom, aby urýchlila proces schvaľovania vakcín od ďalších výrobcov.

Najnovšie o schválenie svojej očkovacej látky požiadala Janssen-Cilag, dcérska spoločnosť americkej firmy Johnson & Johnson (J&J). EMA by mohla o tejto vakcíne rozhodnúť do polovice marca.