Únia vyzvala Spojené štáty, aby prehodnotili rozhodnutie ukončiť vzťahy s WHO

Tedros Adhanom Ghebreyesus. [EFE-EPA/Martial Trezzini]

Americký prezident naplnil svoje hrozby a pozastavil financovanie 194-člennej organizácie. Spojené štáty boli doteraz pre WHO najväčším zdrojom subvencií.

Európska únia vyzvala v sobotu (30. mája) Spojené štáty, aby „prehodnotili“ rozhodnutie „ukončiť“ vzťahy so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorá podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa zlyhala v boji proti počiatočnému šíreniu koronavírusového ochorenia COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.

„WHO musí byť naďalej schopná viesť medzinárodnú reakciu na pandémiu, súčasnú i budúcu,“ uviedli v spoločnom vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

„Preto je potrebná účasť a podpora všetkých… Vyzývame Spojená štáty, aby prehodnotili svoje avizované rozhodnutie,“ dodali lídri EÚ. V čase pandémie je podľa nich spolupráca ešte dôležitejšia, a preto sa oslabovanie medzinárodných fór „treba vyhnúť“.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Mass sa pridal k európskej výzve a potvrdil, že Nemecko sa bude intenzívne zapájať do rokovaní s Washingtonom v snahe zmeniť rozhodnutie.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nateraz prisľúbil, že k revízii aktivít organizácie dôjde hneď po pandémii.

Trump ďalej útočí na Svetovú zdravotnícku organizáciu, EÚ ju podporila

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) spustí nezávislé vyhodnotenie jej reakcie na pandémiu koronavírusu. Ide o odpoveď na ďalší útok prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorá organizáciu označil za „čínsku bábku“.

Trump ešte predtým než v piatok (29. mája) oznámil, že pristupuje k ukončeniu vzťahov s WHO pozastavil financovanie tejto organizácie a obvinil ju, že je na pozadí globálnej krízy „bábkou“ v rukách Číny. Trump organizáciu so 194 členmi kritizoval za to, že nepristúpila k požadovaným reformám.

Spojené štáty sú najväčším zdrojom subvencií pre WHO a všeobecne sa preto predpokladá, že ich odchod túto medzinárodnú organizáciu značne oslabí.

Trump už 18. mája hrozil, že permanentne zmrazí financovanie WHO, pokiaľ v nej do 30 dní nedôjde k „podstatným zlepšeniam“. Washington pozastavil svoju finančnú podporu WHO v polovici apríla a obvinil túto organizáciu, že má príliš blízke vzťahy s Čínou, ako aj z toho, že zatajuje a zle vedie riešenie koronavírusovej pandémie.