Únia začína uznávať aj covidpasy Severného Macedónska, Turecka a Ukrajiny

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Robert Ghement]

Po Vatikáne a San Maríne pribúdajú na zoznam recipročného uznávania potvrdení ďalšie tri susedné krajiny EÚ. Blok však uznáva len pasy tých, ktorí boli zaočkovaní vakcínou, schválenou Európskou liekovou agentúrou.

Európska komisia vo štvrtok (19. augusta) prijala tri rozhodnutia, ktorými zrovnoprávnila digitálne osvedčenia o očkovaní proti COVID-19 vydané Severným Macedónskom, Tureckom a Ukrajinou s covidpasmi platnými v členských krajinách EÚ.

Znamená to, že covidpasy, vydávané troma susednými krajinami, budú napojené na systém EÚ, overujúci ich platnosť. Od dnes (20. septembra) tak budú v EÚ akceptované za rovnakých podmienok ako osvedčenia vydávané v krajinách eurobloku.

Aj v prípade tejto trojice krajín ale platí, že za plne zaočkovanú osobu sa považuje len tá, ktorá má predpísaný počet dávok vakcín, schválených Európskou liekovou agentúrou. Podľa predbežných informácií by tak nemalo ísť napríklad o zaočkovaných čínskou vakcínou Sinovac, ktorá napríklad v Turecku prevláda.

Eurokomisia predstavuje očkovací pas: QR kódy, „digitálna brána“ a (ne-)schválené vakcíny

Európske očkovacie pasy by mali znovu umožniť cestovanie po Európe. Európska komisia predstaví ich očakávaný návrh už dnes (17. marca). Portál EURACTIV má podrobnosti.

Severné Macedónsko, Turecko a Ukrajina sa s Bruselom zároveň dohodli na uznávaní covidpasov EÚ pri vycestovaní ich držiteľov do týchto krajín.

Účasť ďalších nečlenských krajín EÚ na systéme overovania osvedčení o zaočkovaní, čerstvom testovaní na koronavírus alebo prekonaní ochorenia ešte viac uľahčí bezpečné cestovanie do EÚ a z Únie do tretích európskych krajín. Začiatkom augusta sa eurokomisia dohodla na vzájomnom uznávaní covidpasov s Vatikánom a San Marínom.

Príprava COVID pasov mešká, eurokomisia varuje pred nejednotnými certifikátmi

Rokovania o spoločnom COVID pase v bloku nenapredujú dostatočne rýchlo. Ak sa dohoda nenájde čo najskôr, ohrozená je nielen blížiaca sa letná turistická sezóna. Rizikom je falšovanie nejednotných certifikátov a v konečnom dôsledku aj šírenie vírusu.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v tejto súvislosti privítal, že zoznam krajín, ktoré zavádzajú systém založený na digitálnom osvedčení EÚ, sa rozrastá, čo podľa jeho slov potvrdzuje, že Únia stanovuje štandardy na medzinárodnej úrovni.

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi dodal, že to zrejme neboli posledné krajiny, ktoré sa stali súčasťou tohto mechanizmu, a naznačil, že exekutíva EÚ pokračuje v spolupráci s ďalšími krajinami s cieľom prepojiť ich osvedčenia so systémom EÚ.