Úrad OLAF tuší podvod s agrodotáciami na Slovensku. Začal oficiálne vyšetrovanie

Pohľad na sídlo Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). [EPA/JULIEN WARNAND]

Prácou zavraždeného novinára Jána Kuciaka sa oficiálne začal zaoberať aj Európsky úrad pre boj proti podvodom. Podľa slovenského premiéra Petra Pellegriniho však nejde o nič výnimočné.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli vo štvrtok oznámil, že začal vyšetrovanie údajného zneužívania fondov Európskej únie na Slovensku, ktoré odhalil slovenský novinár Ján Kuciak.

Vo februári ho zavraždili a spolu s ním aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Informovalo o tom internetové vydanie týždenníka Politico.

Kuciak v posledných článkoch, zverejnených posmrtne, písal o údajných prepojeniach medzi talianskou mafiou, slovenskými politikmi a podvodmi súvisiacimi s čerpaním poľnohospodárskych dotácií EÚ na Slovensku. Ďalšie informácie súvisiace s týmto prípadom v posledných týždňoch priniesli aj ďalšie slovenské médiá.

Novinára a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Dostačujúce podozrenie

„Môžeme potvrdiť, že po predbežnom skúmaní dostupných informácií začal teraz OLAF administratívne vyšetrovanie možného zneužívania fondov EÚ v poľnohospodárstve na Slovensku,” uviedol vo vyhlásení hovorca úradu.

„Vyšetrovanie súvisí so záležitosťami, ktoré nedávno vyšli najavo vďaka práci investigatívneho novinára Jána Kuciaka,“ dodal hovorca.

OLAF sa rozhodol začať vyšetrovanie po tom, čo pri predbežnom skúmaní dospel k postačujúcemu podozreniu z porušovania zákonov. Úrad k aktivite vyzvala osemčlenná skupina poslancov Zelených v Európskom parlamente na začiatku marca.

Úkladnou vraždou mladého novinára a jeho snúbenice sa na štvrtkovom (19.4.) plenárnom zasadnutí zaoberali poslanci Európskeho parlamentu. V uznesení, za ktoré hlasovalo 573 zo 647 zákonodarcov, okrem iného vyzývajú slovenské orgány a Európsky úrad pre boj proti podvodom, „aby vyšetrili všetky údajné nezrovnalosti a  kolotočové podvody s DPH a tie, ktoré sa vzťahujú na Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV) a ostatné štrukturálne fondy.“

Za rezolúciu hlasovala aj väčšina slovenských volených zástupcov v europarlamente. Ruku proti nej zdvihli len Monika Smolková a Vladimír Maňka (SMER-SD).

Rezolúcia o Slovensku prešla, dvaja slovenskí europoslanci hlasovali proti

Slovenskí členovia frakcie európskych socialistov nenašli zhodu na uznesení o slobode tlače. Boris Zala hlasoval za, Vladimír Maňka a Monika Smolková proti. Monika Beňová nehlasovala.

Čo robí OLAF

Úrad OLAF je z právneho hľadiska súčasťou Európskej komisie, pri vyšetrovaní prípadov je však nezávislý. Hlavnou úlohou úradu je chrániť spoločné európske financie. OLAF tak tiež kontroluje, či pri čerpaní z fondov EÚ nedochádza k podvodom alebo pochybeniam. Zaoberá sa však aj obchádzaniu dovozných ciel, daňovým únikom alebo pochybeniami zamestnancov inštitúcií EÚ pri narábaní s finančnými zdrojmi.

S podozrením na podvodné konanie sa na bruselskú inštitúciu môže obrátiť ktokoľvek: občania, firmy či verejné inštitúcie.

Na základe týchto oznámení môže OLAF zahájiť vlastné vyšetrovanie. Ich výsledkom následne môže byť odporučenie zodpovedným národným orgánom na začatie trestného stíhania, vrátenie dotácie alebo disciplinárne konanie.

Pre vyšetrenie Kuciakovej vraždy už prokuratúra navrhla medzinárodný tím

Slovensko požiadalo Taliansko o vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu. Europoslanci za Zelených medzitým vyzvali Európsky úrad boja proti podvodom, aby sa zaoberal poľnohospodárskymi eurofondami.

OLAF tiež každoročne vydáva správy, v ktorých informuje o výsledkoch svojej činnosti. Sumarizuje v nej všetky prípady podozrení z finančných podvodov s peniazmi zo spoločnej európskej pokladnice.

Podľa poslednej správy sa úradu za rok 2016 podarilo uzatvoriť 272 prípadov a národným orgánom vydal 346 odporúčaní. Podľa OLAF sa vďaka jeho aktivite len počas týchto dvanástich mesiacov podarilo zaistiť, že sa do európskej kasy postupne vráti 631 miliónov eur.

Čo sa týka Slovenska, OLAF vyvodil dôsledky v štrnástich prípadoch. Na základe vyšetrovania úradu muselo Slovensko vrátiť 2,55 percenta z vyplatených fondov. Horšie na tom vlani bolo len Maďarsko, ktoré vrátilo až 4,16 percenta.

Pellegriniho OLAF nevyrušuje

K avizovanému vyšetrovaniu bruselského úradu sa v piatok (20.4.) vyjadril aj slovenský premiér Peter Pellegrini. Vyšetrovanie ho podľa jeho slov nevyrušuje. Tvrdí totiž, že úrad takto koná vo všetkých členských krajinách, ak dostane podnet.

„OLAF je organizácia, ktorá veľmi rýchlo a jasne reaguje na podnety. Ide o preverenie, ako sa tieto peniaze u nás kontrolujú a prerozdeľujú. Nevyrušuje ma to, OLAF takto koná vo všetkých členských krajinách. Ak príde podnet, vždy konať začne. Mnohé kontroly pritom končia tým, že sa nezistí pochybenie,“ povedal premiér.

Ako bude fungovať Európsky prokurátor (INFOGRAFIKA)

Úrad európskeho prokurátora má začať fungovať približne v polovici budúceho roka, Slovensko bude jeho súčasťou. Prinášame prehľad jeho kompetenciami a vnútornou štruktúrou.

Na druhej strane, ak u nás OLAF chybu nájde, Slovensko sa s tým bude musieť zaoberať a podľa toho sa aj rozhodne o prípadnej personálnej zodpovednosti. Štát totiž musí dať podľa Pellegriniho najavo, že ak úradník neposkytuje občanovi služby adekvátne a kvalitne, nemôže pre neho pracovať.

V Česku je už OLAF známy

Úrad OLAF je od minulého roku dôverne známy aj českej verejnosti. V súvislosti s podozrením z dotačných podvodov súčasného predsedu vlády v demisii a predsedu hnutia Ano Andreja Babiša otvoril vlastné vyštrovanie. Bruselskí vyšetrovatelia sa zaoberali okolnosťami žiadosti o päťdesiatmiliónovú dotáciu na farmu Čapí hnízdo.

V ich záverečnej správe sa píše, že „prijímatelia poskytli nepravdivé informácie a dôležité informácie zatajili“. Postup pri udeľovaní dotácie preto podľa OLAF môže byť hodnotený ako podvod. Európska komisia na základe správy požiadala Českú republiku, aby dotácie na projekt vrátila.