Európsky parlament je blízko k politickej dohode o vytvorení nového stáleho výboru pre verejné zdravie aj výboru pre obranu, ktoré by nahradili súčasné podvýbory. Tieto zmeny by mali odrážať intenzívnejšiu spoluprácu členských štátov v otázkach zdravia aj obrany.
Očakáva sa, že Európsky parlament vytvorí nové stále výbory. Stane sa tak po prvýkrát za desať rokov. Podľa zdrojov z parlamentu sa politické skupiny (S&D a Renew) po týždňoch rokovaní neformálne dohodli na povýšení podvýboru pre zdravie na plnohodnotný výbor.
Podľa predsedu súčasného podvýboru pre zdravie, poľského europoslanca Adama Jarubasa, Európska ľudová strana (EPP) dlhodobo usiluje o vytvorenie tohto výboru.
Pandémia COVID-19 podľa Jarubasa ukázala, že EÚ môže dosiahnuť viac, keď členské štáty spolupracujú namiesto súťaženia o obmedzené zdroje.
Ešte začiatkom júla sa pritom zdalo, že plány na nový výbor stroskotali. Niektorí socialisti sa obávali, že rozdelenie súčasného výboru by mohlo posilniť pravicové strany.
Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) má teraz 90 členov, zatiaľ čo podvýbor pre verejné zdravie (SANT) má 30 členov. V menšom výbore by štyri pravicové skupiny (ECR, PfE, ESN a EPP) mohli ľahšie presadiť svoje pozície.
Nateraz nie je jasné, prečo socialisti postoj zmenili. Dohoda bude pravdepodobne oficiálne schválená na jeseň, keď sa parlament znovu zíde.
Podrobnosti o kompetenciách, zložení a vedení nového stáleho výboru pre verejné zdravie nie sú zatiaľ známe.
Rozdelenie by v praxi znamenalo, že výbor pre verejné zdravie bude môcť meniť a dopĺňať legislatívne návrhy a hlasovať o nich, čo je v súčasnosti právomoc vyhradená jeho materskému výboru ENVI.
Skeptickí Zelení
Nie všetci sú však s týmto krokom spokojní.
Podpredsedníčka Zelených Kira Peter-Hansen sa obáva, že nový výbor by mohol slúžiť viac farmaceutickým spoločnostiam než verejnosti. Podľa Zelených zatiaľ ani nie je isté, že sa k dohode naozaj dospelo.
Konečné slovo bude mať Konferencia predsedov, ktorá sa zíde na jeseň.
Vylepšený výbor pre obranu a špeciálny výbor pre bývanie
Vytvorenie zdravotníckeho výboru bude podľa zdrojov zo skupiny socialistov a liberálov pravdepodobne súčasť širších zmien, v rámci ktorých by mohol vzniknúť aj stály výbor pre obranu, ktorý sa oddelí od výboru pre zahraničné veci (AFET) a tiež osobitný výbor pre bývanie.
Zloženie týchto výborov bude závisieť od zloženia novej Európskej komisie, ktorá môže mať nového komisára pre obranu a ďalšieho pre bývanie, dodáva europoslanec Adam Jarubas.