V Srbsku vypukla najväčšia epidémia osýpok za posledných 25 rokov

Odporcovia očkovania protestujú v Ríme. 28. júl 2017 [EPA/Giuseppe Lami]

Počas prvých šiestich mesiacov roku 2018 došlo v Európe k náhlemu nárastu počtu prípadov osýpok a najmenej 37 úmrtiam, upozornila Svetová zdravotnícka organizácia.

Začiatkom tohto týždňa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že v prvej polovici roku 2018 bolo v Európe hlásených viac ako 41-tisíc prípadov osýpok. Pre porovnanie: v roku 2017 bolo približne 24-tisíc prípadov a v roku 2016 len niečo cez 5-tisíc, čo predstavovalo desaťročné minimum.

Viac ako polovica z celkového počtu prípadov za rok 2018, teda približne 23-tisíc, bola zaznamenaná na Ukrajine. Viac ako tisíc infikovaných malo Francúzsko, Gruzínsko, Grécko, Taliansko, Rusko a Srbsko.

Úmrtia spôsobené komplikáciami v dôsledku choroby sa vyskytli vo všetkých týchto krajinách. Najväčší počet úmrtí zaznamenalo Srbsko.

Táto krajina mala aj najväčší počet prípadov osýpok na jeden milión občanov – okolo 650. Za ním bola Ukrajina so 600 prípadmi na milión občanov a Gruzínsko a Grécko, z ktorých každá mala okolo 300 prípadov. Údaje sa týkajú obdobia júla 2017 až júna 2018.

Odporcovia očkovania

V Srbsku sú veľmi aktívne anti-vakcinačné skupiny, najmä na sociálnych sieťach. Popri mnohých neznámych jednotlivcoch, ktorí nie sú odborníci z oblasti medicíny (aj keď niektorí sa falošne prezentujú ako lekári), sa tieto skupiny môžu pochváliť aj podporou viacerých „celebrít“ – folkový spevák, spisovateľka, scenáristka, profesor a podobne.

Niektorí z nich odmietajú očkovanie detí, pretože sú anti-globalisti, iní sú proti takzvanej farmaceutickej mafii a ďalší majú pochybnosti o kontrole a dohľade nad očkovacími látkami. Sú aj takí, ktorí hovoria o práve rodiča rozhodnúť sa, či dá svoje dieťa zaočkovať alebo nie. Často sa odvolávajú na svedectvá rodičov, ktorých deti ochoreli práve po očkovaní.

Začiatkom tohto roka začala prokuratúra v Belehrade vyšetrovanie proti odporcom očkovania, ktorí sa snažili šíriť paniku prostredníctvom falošných informáciách o vakcíne MMR (zahŕňa osýpky, mumps a rubeolu) na sociálnych médiách.

Podľa srbského zákona o ochrane obyvateľstva pred infekčnými chorobami je imunizácia povinná a rodičia, ktorí nedajú svoje deti zaočkovať, môžu čeliť pokute od 30-tisíc do 150-tisíc dinárov (od 250 do 1 200 eur).

Európska únia chce bojovať proti falošným správam o očkovaní

Zvýšený výskyt osýpok nie je len problémom Slovenska. Rakúske predsedníctvo v Rade EÚ chce posilniť spoluprácu členských štátov v oblasti zaočkovania a podporiť výskum a vývoj. 

Najväčšia epidémia za 25 rokov

Údaje, ktoré uverejnil srbský inštitút pre verejné zdravie, ukazujú, že epidémia osýpok, ktorá vypukla v októbri 2017, je najväčšia za posledných 25 rokov. Jej následkom sa objavili aj prvé úmrtia za posledných 20 rokov.

Od začiatku októbra 2017 do 17. augusta tohto roku zaznamenalo Srbsko 5 718 prípadov osýpok, z ktorých 2 877 sa potvrdilo laboratórnym testom. Celkovo na následky komplikácií v dôsledku choroby zahynulo 15 osôb, uviedol inštitút vo svojom vyhlásení.

Toto ochorenie je najčastejšie u osôb mladších ako päť rokov a starších ako 30 rokov. Až 94 percent infikovaných bolo zaočkovaných čiastočne alebo vôbec, alebo bol ich očkovací stav neznámy. Tretina infikovaných musela byť hospitalizovaná.

Rozdiely medzi regiónmi

Od októbra 2017 Srbsko sprísnilo opatrenia v oblasti epidemiologického dohľadu. Inštitút pre verejné zdravie tiež uviedol, že intenzívne očkovanie sa vykonáva u jedincov vo veku od 1 do 14 rokov, ktorí neboli očkovaní vôbec alebo len čiastočne.

Taliansko a zmena zákona o povinnom očkovaní: Návrat do stredoveku?

Talianska vláda navrhla zmenu zákona o povinnom očkovaní. Rodičom síce uľahčí život, no podľa viacerých lekárov, môže spôsobiť návrat niektorých chorôb. Krajina pritom minulý rok čelila obrovskej epidémii osýpok.

WHO tvrdí, že prevencia epidémie vysoko infekčných osýpok vyžaduje, aby najmenej 95 percent detí dostalo očkovaciu látku MMR.

Podľa najnovšej správy WHO sa v Európe očkovanosť v roku 2017 oproti predošlému roku zvýšila z 88 na 90 percent. Rozdiely medzi regiónmi sú však veľké. V niektorých oblastiach očkovanosť presahuje 95 percent, zatiaľ čo v iných je pod 70 percentami.