COVID-19: V Štokholme sa začínajú plniť nemocnice, starostka žiada švédsku vládu o pomoc

Ľudia cvičia v parku v Štokholme, 1. apríl 2020. [EPA-EFE/Jessica Gow]

Doteraz sa krajina, ktorá už stáročia nie je zvyknutá na riešenie humanitárnych katastrof, zdráhala uvaliť určité obmedzenia. Starostka Štokholmu však v súčasnosti prosí vládu o viac ochranných zariadení, pretože hlavné mesto ich naliehavo potrebuje.

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

ĽUBĽANA

Pomoc dorazila. Slovinská vláda potvrdila, že dar z Českej republiky v podobe milióna ochranných masiek dorazil. „Pomoc vrátime hneď, ako to bude možné,“ napísal slovinský premiér Janez Janša na svojom účte na Twitteri, pričom ocenil aj solidaritu Únie. Okrem chýbajúcich ochranným masiek a dezinfekcie nemá krajina v súčasnosti ani dostatok ventilácií, ktoré sú potrebné pre pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Nedostatok ochranných prostriedkov bol problém najmä v domovoch dôchodcov, ktoré boli vo veľkej miere zasiahnuté šírením vírusu. Vo štvrtok, 2. apríla, bolo v krajine potvrdených 11 nových prípadov v domove dôchodcov v blízkosti Ljutomeru, v súčasnosti má 33 infikovaných ľudí. Podľa posledných údajov bol koronavírus hlásený u 137 dôchodcov a u 30 pracovníkov.

BELEHRAD

Kritika voči vláde. K 2. aprílu bolo pozastavené rozhodnutie srbskej vlády o predošlej kontrole všetkých informácií týkajúcich sa koronavírusu. V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu RTS srbská premiérka Ana Brbanič uviedla, že rozhodnutie vlády o kontrole informácií ohľadom pandémie bolo výslovnou prosbou prezidenta Aleksandra Vučiča. Vláda tak kvôli zrušeniu nariadenia bude musieť podľa premiérky naďalej „bojovať o niečo tvrdšie proti falošným správam“ o pandémii. Brbanič povedala, že vláda rozhodnutie dostatočne verejnosti nevysvetlila a že tým zatienila skutočne fantastickú prácu, ktorú doteraz v rámci informovania občanov o šírení nákazy vláda vykonala.

Brnabič vyjadrila ľútosť nad zadržaním novinárky Any Lalic. Novinárka bola vzatá do väzby 1. apríla po tom, čo klinické centrum Vojvodiny informovalo prokuratúru a políciu, že jej článok o nedostatku základného vybavenia a chaotickej situácii na klinike v Novom Sade podľa nich poškodil a narušil jej dobrú povesť. Premiérka ubezpečila, že sa osobne postará o to, aby sa to už nezopakovalo. Dodala však, že „šírenie falošných správ počas stavu núdze je vážnym trestným činom“.

BERLÍN

Recesia krajinu neobíde. Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier (CDU) varoval občanov, že krajina bude v prvej polovici roka čeliť recesii. Škrty budú pravdepodobne väčšie, ako sa pôvodne domnievali. Altmaier však očakáva, že hospodárstvo sa zotaví v druhej polovici roka.

Nemecký minister financií Olaf Scholz (SPD) si myslí, že Únia by mala poskytnúť najmenej 200 miliárd eur na pomoc v boji proti koronavírusu. Plán by mal zahŕňať úverové programy prostredníctvom Európskeho mechanizmu pre stabilitu (euroval) a Európskej investičnej banky, ako aj ďalšie financovanie poistenia v nezamestnanosti a financovanie spoločností, ktorých zamestnanci majú dočasne skrátený pracovný čas. Tieto pôžičky majú byť alternatívnym plánom k nedávnym výzvam na „koronové dlhopisy“, ktoré sú založené na prerozdeľovaní dlhov v rámci celej Únie s cieľom zmierniť hospodárske vplyvy koronakrízy. Scholz sa vyjadril negatívne k európskemu systému zdieľania dlhov (eurobondy) a spolu s Holandskom, Rakúskom, Fínskom a Nemeckom vetoval návrh presadzovaný Francúzskom, Talianskom, Španielskom a ďalšími šiestimi štátmi Únie.

Koronavírus navždy zmenil budúcnosť národnej bezpečnosti. Prečítajte si ako

Veľkým postrachom 20. storočia bola jadrová vojna. Naše inštitúcie boli vybudované tak, aby na jej hrozby reagovali. Covid­-19 však svetovým odborníkom na obranu ukázal, že sme boli slepí, píše Stephen Blank.

VIEDEŇ

Ochrana nájomníkov. Keďže minister zdravotníctva vidí „svetlo na konci tunela“ v rámci boja v šírení koronavírusu, do parlamentu prichádza tretí balík opatrení. Na piatkovej schôdzi, 3. apríla, rakúski poslanci schvália tretie kolo legislatívy zameranej na obmedzenie dopadu pandémie. Ďalším opatrením bude, že nájomníci, ktorí nemôžu platiť nájomné, budú chránení pred vysťahovaním a nájomné zmluvy budú nedotknuteľné. Nájomcovia budú týmto spôsobom chránení do konca júna. Následne budú musieť splatiť nájmy do konca roka.

Rakúska vláda chce pomôcť aj rodinám s nízkym príjmom, z fondov dostanú podporu vo výške 30 miliónov eur. Medzi ďalšie opatrenia patrí záruka úrazového poistenia pri práci z domu či trojmesačné moratórium na spotrebiteľské pôžičky a pôžičky pre malé podniky.

LISABON

Strohé veľkonočné sviatky. Portugalská vláda schválila prezidentský dekrét týkajúci sa predĺženia výnimočného stavu o ďalšie dva týždne. Portugalský premiér Antonio Costa nedávno povedal, že vláda „trochu sprísni“ a objasní pravidlá pohybu ľudí, najmä počas Veľkej noci. Varoval, že apríl bude „veľmi nebezpečným“ mesiacom z hľadiska šírenia koronavírusu. Portugalsko je v mimoriadnom stave od 18. marca. V krajine bolo doteraz potvrdených viac ako osemtisíc infikovaných ľudí.

PARÍŽ

Vrchol epidémie očakávajú budúci týždeň. Koronavírus vo Francúzsku zabil už viac ako štyritisíc ľudí. Epidémia by mala dosiahnuť vrchol v priebehu budúceho týždňa. Nemocnice v krajine sú ochromené a preplnené, predovšetkým v Paríži a na východe krajiny. Pacienti sú naďalej prepravovaní vlakom do Bretónska a na západ krajiny. Vláda zároveň uvažuje o odložení druhého kola komunálnych volieb na október. Odborníci v oblasti práva však tvrdia, že by mali byť reorganizované celé voľby.

ŠTOKHOLM

Zmena kurzu. Riešenia so šírením koronavírusu sa pomaly menia aj vo Švédsku. Doteraz sa krajina, ktorá už stáročia nie je zvyknutá na riešenie humanitárnych katastrof, zdráhala uvaliť určité obmedzenia. Starostka Štokholmu v súčasnosti prosí vládu, o viac ochranných zariadení, ktoré mesto naliehavo potrebuje. Štokholm je totiž epicentrom koronavírusu a starostka opísala, že situácia je vo švédskom hlavnom meste veľmi vážna. Niektoré nemocnice hlásia, že okolnosti sú v súčasnosti „chaotické“, jednotky intenzívnej starostlivosti sa totiž rýchlo zapĺňajú. Vo Švédsku, podobne ako vo zvyšku Európy, počet obetí prudko vzrástol najmä vo vekovej skupine nad 80 rokov. Do štvrtka, 2. apríla, Švédsko diagnostikovalo 5466 nakazených ľudí, 282 zomrelo.