V Únii sa začalo s očkovaním proti COVID-19. Kto dostal prvé vakcíny?

Väčšina krajín EÚ očkovala ako prvých zdravotníkov z prvej línie, zľava prvá zaočkovaná Grékyňa, Cyperčan a Poľka. [European Commission]

Vakcinácia proti COVID-19 mala v EÚ začať symbolicky a spoločne, presne 27. decembra. Kým o deň skôr očkovali v Maďarsku, Nemecku aj na Slovensku, Belgičania a Íri budú očkovať až tento týždeň. Holanďania začnú až v januári.

Medzi prvými Európanmi, ktorých zaočkovali, boli významné osobnosti, ale aj lekári a lekárky, či seniori z domovov sociálnych služieb. Krajiny si však pri nich stanovili rôzne priority.

Kým Taliani, či pobaltské štáty sa zamerali na zdravotníkov z prvej línie, Francúzi a Španieli očkovali ako prvých seniorov. Politikov medzi prvými očkovali v Česku, Bulharsku, Grécku, ale aj na Slovensku. Dôvodom má byť snaha presviedčať skeptické obyvateľstvo, ktoré sa podľa prieskumov zatiaľ v dostatočných počtoch očkovať nechystá.

EMA schválila vakcínu spoločností BioNTech a Pfizer na použitie v EÚ

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok schválila vakcínu vyvinutú nemeckou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer na podmienečné použitie v EÚ. Informovala o tom na tlačovej konferencii riaditeľka EMA Emer Cookeová.

Európska únia zakontrahovala spolu až dve miliardy dávok vakcín od šiestich rozličných výrobcov. Prvá vakcína od spoločností  Pfizer a BioNTech sa v Únii začala podávať už 26. decembra, a to napriek tomu, že symbolickým spoločným dňom prvej vakcinácie v Únii mala byť až nedeľa, 27. decembra.

101-ročná Edith Kwoizalla, bola zaočkovaná v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko už 26. decembra. Nemecké národné ministerstvo zdravotníctva sa posťažovalo, že rozhodnutie regionálnych orgánov začať s očkovaním o deň skôr, narušilo koordináciu v EÚ.

Okrem Nemecka očkovali skôr aj na Slovensku a v Maďarsku. Kým  slovenský minister zdravotníctva Marek Krajči potvrdil, že skoršie očkovanie nebolo problémom, na včasnejší slovenský začiatok sa sťažoval aj český premiér Andrej Babiš. Prvým zaočkovaným Slovákom bol profesor Vladimír Krčméry, prvým Čechom samotný premiér.

V Maďarsku dostala prvú vakcínu Adrienna Kertész, vedúca lekárka v Centrálnej nemocnici južnej Pešti v Budapešti.

Trojicu krajín, ktoré očkovali skôr, dnes kritizujú viaceré európske médiá, keďže podľa nich malo ísť o symbolický krok, ktorý reprezentoval európsku jednotu.

Bohaté krajiny skúpili väčšinu vakcín proti COVID-19

Až deväť z desiatich ľudí v chudobných krajinách sa možno nebude môcť zaočkovať proti COVID-19, keďže bohaté krajiny nakúpili oveľa viac vakcín, ako reálne potrebujú, tvrdia aktivisti. 

27. december však nebol spoločným štartom vakcinácie v Únii ani preto, že niektoré krajiny so štartom počkali. Napríklad vakcíny v Holandsku sa nebudú podávať do 8. januára, keďže IT systém, potrebný na plánovanie a registráciu očkovaní, bude k dispozícii až vtedy. O deň neskôr začala vakcinácia aj v Belgicku. Íri začnú očkovať v stredu (30. decembra).

Prioritou sú zdravotníci a seniori

Prvou zaočkovanou Taliankou sa stala Maria Rosaria Capobianchi. Šéfka virologického laboratória v nemocnici Spallanzani ako prvá výskumníčka izolovala vírusový kmeň Sars-CoV-2 a tento objav celosvetovo sprístupnila prostredníctvom medzinárodných platforiem.

Zdravotníckych pracovníkov a pracovníčky ako prvých zaočkovali aj v Poľsku, Grécku, Portugalsku, Rumunsku, Fínsku, v pobaltských krajinách, na Cypre a Malte.

Minister zdravotníctva a lekár, profesor Kostadin Angelov sa stal prvým zaočkovaným Bulharom.

V Španielsku ako prvú zaočkovali Araceli Hidalgo, 96-ročnú obyvateľku domu seniorov Los Olmos v Guadalajare. Seniorov medzi prvými očkovali aj v Chorvátsku, Švédsku a Dánsku.

Ursula Wiedermann-Schmidt, predsedníčka Rakúskej komisie pre očkovanie, bola vo svojich 80-tich rokoch zaočkovaná ako prvá Rakúšanka. Bývalý arcibiskup Franc Kramberger dostal prvú vakcínu v Slovinsku.