V Únii začal platiť zákaz tradičných mentolových cigariet

Ilustračný obrázok [Unsplash/Arun Annop]

Po dlhom prechodnom období začína platiť zákaz predaja mentolových cigariet a voľného tabaku. U nových produktov európska regulácia neplatí.

O zákaze predaja mentolových cigariet a tabaku na ručné balenie cigariet sa rozhodlo ešte v roku 2014 v rámci tzv. tabakovej smernice EÚ. Iné príchute cigariet a voľného tabaku skončili už oveľa skôr. Hlavným argumentom bolo, že sú atraktívne pre maloletých užívateľov a uľahčujú nábeh na fajčenie.

Mentol ako najobľúbenejší variant príchute dostal v rámci kompromisného riešenia dlhšie prechodné obdobie, kým sa z trhu vytratí. Termín sa nakoniec stanovili na 20. máj 2020. Rovnaká smernica, aká zakázala príchute vrátane mentolu, priniesla napríklad aj zdravotné obrázkové varovania na baleniach cigariet a tabaku.

Mentolové cigarety boli podľa odhadov výrobcov voľbou pre približne 150 000 dospelých fajčiarov na Slovensku. Z prieskumu spoločnosti Kantar pre Philip Morris Slovakia uskutočnenom v decembri 2019 na vzorke 881 dospelých fajčiarov zo Slovenska vyplynulo, že mentolové cigarety fajčí 12,4 %. Celkovo fajčí na Slovensku približne 26 % populácie.

Tradičné mentolové cigarety tento rok definitívne skončia

Európska smernica určila 20. máj 2020 za dátum, kedy sa z trhu stratia klasické mentolové cigarety. Nové produkty obmedzenie príchutí nemajú.

Mentolové cigarety boli spomedzi členských štátov EÚ populárne najmä v Poľsku, kde podľa poľskej obchodnej komory (PIH) mali až 30 % podiel na trhu a fajčilo ich až 42 % fajčiarov. Vo Veľkej Británii bol ich podiel na trhu podľa Euromonitor International 21 %.

Zákaz sa týka aj cigariet s mentolovými kapsulami vo filtroch. Na trhu stále zostávajú ochutené cigary a cigarky, ktorých sa zákaz príchutí netýka. Neplatí ani pre nové produkty ako elektronické cigarety alebo zahrievaný tabak. Regulácia príchutí týchto výrobkov naďalej ostáva v kompetencii členských štátov EÚ.

Nové kolo diskusie o možnej ďalšej harmonizácii regulácie tabakových a nikotínových produktov sa dá v Európskej únii očakávať v roku 2021. Podľa tabakovej smernice musí Európska komisia do 20. mája budúceho roku pripraviť správu o aplikácii smernice a navrhnúť jej zmeny, ktoré budú zohľadňovať vývoj na národných trhoch a zmeny vzorcov správania spotrebiteľov s dôrazom na nové produkty.

Znižovanie rizík užívania tabaku: Bude Británia príklad pre kontinentálnu Európu?

Prístup známy ako znižovanie škôd (harm reduction) a jeho uplatnenie pri potláčaní tradičného fajčenia zatiaľ nie je univerzálne akceptovaný. Hoci nie je bez rizík, tie sú podľa zástancov prístupu prevážené prínosmi oslabenia najškodlivejších dopadov fajčenia.