Veľvyslanci pri EÚ môžu Slovensku doplniť Pfizer vakcíny

Fľaštičky s Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinou. [EPA-EFE/Jung Yeon-Je/Pool]

Rakúska snaha o solidárne rozdelenie desiatich miliónov vakcín sa pretavila do konkrétneho návrhu, v rámci ktorého by 2,86 milióna dávok BioNTech/Pfizer vakcíny šlo piatim krajinám, ktoré si ich objednali najmenej – Bulharsku, Chorvátsku, Estónsku, Lotyšsku a Slovensku.

Očkovacie dávky mali byť v Únii rozdelené pro rata – teda podľa veľkosti populácie. V posledných dňoch však vyšlo najavo, že tempo očkovania je v členských krajinách nevyrovnané. Kým Dánsko môže očakávať do konca júna až 79 percentnú zaočkovanosť oboma dávkami, Slovensko má v tom istom čase dosiahnuť iba 39 percent.

Rozdiely spôsobuje fakt, že niektoré krajiny, vrátane Slovenska, neobjednali maximálny počet očkovacích látok, na ktorý mali podľa kľúča nárok. Aj keď v momente objednávania mohli mať objednávky na zaočkovanie celej populácie, niektorí distribútori, najmä AstraZeneca, majú problém zajednané množstvá dodať. Vo výhode sú teda tí, ktorí si objednali viac, než zdanlivo potrebovali.

Skupina členských krajín, vedená Rakúskom, v posledných dňoch vyvíja tlak na solidárne doplnenie tejto medzery pomocou desiatich miliónov dávok, ktoré Pfizer/BioNTech nečakane dodá už v druhom kvartáli. Otázku mali najskôr na stole lídri na Európskej rade, tí ju však presunuli na veľvyslancov pri EÚ. Takzvaný Výbor stálych predstaviteľov zasadá dnes (31. marca), o obsahu návrhu informoval portál Politico.

Slovensko môže ako jedna z troch krajín zaočkovať do leta najmenej ľudí v Únii

Po zmene distribučného kľúča dodávajú výrobcovia vakcín viac dávok do krajín EÚ, ktoré si ich objednali najviac. Slovensko, podobne ako Bulharsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Česko a Estónsko tak nebudú môcť do júna zaočkovať ani polovicu svojej populácie.

Sedem milión dávok by sa z tohto balíka rozdelilo medzi členské krajiny tak, ako doteraz. Pre Slovensko je však najpodstatnejší balík 2,86 milióna dávok, ktorý by podľa návrhu bol „solidárne“ rozdelený medzi päť krajín, ktoré si objednali najmenej Pfizer vakcíny. Sú to Bulharsko, Chorvátsko, Estónsko, Lotyšsko a Slovensko. Ako presne by bolo množstvo medzi túto päticu rozdelené z informácii nie je jasné.

V špeciálnej situácii je Česko, ktoré si neobjednalo maximum z iných druhov vakcín a návrh by mu dal 140 tisíc dávok navyše. Žiadne špeciálne dodávky by však nešli Rakúsku, ktoré je v snahe o väčšiu vakcínovú solidaritu najhlasnejšie, napriek tomu, že podľa odhadov môže do leta dosiahnuť 50 percentnú zaočkovať.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz dokonca hrozil, že objednávku celého desaťmiliónového balíka zablokuje. Právnici Rady Európskej únie však podľa informácii portálu Politico vylúčili, že by jedna členská krajina mala takúto moc.