Video ukazuje, že Slovák v Belgicku zomrel po brutálnom policajnom zákroku

Obrázok z videa, ktoré zverejnili denník Het Laasste Niews [EURACTIV.com/Het Laasste Niews]

Belgické médiá odvysielali video zo zákroku na slovenskom občanovi, ktorého zadržiavali po incidente na letisku v Charleroi.

Jozefa Chovanca zdržala belgická polícia na letisku Charleroi po incidente, ktorý spôsobil na palube lietadla. Pilot následne odmietol vzlietnuť.

Flámsky denník  Het Laasste Niews  zverejnil v stredu, 19. augusta video datované z 23. februára 2018.

Ukazuje Chovanca v policajnej cele. Najprv si udiera hlavu o stenu až kým nezačne krvácať. Následne do cely vstupuje niekoľko policajtov a policajtiek. Video zachytáva ako jeden z policajtov tlačí na Chovancovu hruď 16 minút. Ďalší sa popri tom smeje, jedna policajtka zdvihne pravú ruku spôsobom, ktorý nápadne pripomína nacistický pozdrav.

Chovanca neskôr previezli do nemocnice, kde upadol do kómy a o deň neskôr zomrel. Príčinou smrti bol infarkt.

Jozef Chovanec vlastnil firmu, ktorá najímala Slovákov na prácu a stavbách v Belgicku. Kvôli práci často cestoval medzi Slovenskom a Belgickom.

Jeho rodina si nevie vysvetliť dôvody jeho správania v policajnej cele. Pitva ukázala, že nebol po vplyvom drog ani alkoholu. Chovanec predtým nemal ani žiadne problémy so zákonom.

Aj dva roky po jeho smrti vyšetrovanie jej okolností stále pokračuje. Chovancova manželka Henrieta pre Het Laasste Niews po tom, čo videla video, povedala, že chce vedieť, čo sa presne stalo a prečo sa polícia chovala týmto spôsobom.

Prípad belgickej verejnosti pripomína osud Američana Georga Floyda, ktorý zomrel po tom, čo mu policajt pri zákroku 8 minút kľačal na krku.

Vyšetrovanie postupu policajtov je stále otvorené. Policajtka, ktorú video zachytáva hajlovať bola od postavená mimo službu.