Von der Leyen: Antigénové testy zohrajú dôležitú úlohu

Predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Antigénové testy potrebujú rýchle posúdenie na európskej úrovni, aby sme vedeli, v akých podmienkach aké testy najlepšie použiť, povedala šéfka Európskej komisie, ktorá sa prihovára za „masívne testovanie“.

Prevozy pacientov, prepojenie trackovacích aplikácií, reálne zdieľanie údajov, testovanie a vakcinácia sú kľúčové aspekty európskej odpovede na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu.

Lídri 27 členských štátov sa včera spojili cez videokonferenciu, aby diskutovali o zvládaní druhej vlny pandémie v Európe. Keďže reálna odpoveď na krízovú situáciu je v rukách jednotlivých členských štátov, lídri a predsedníčka Európskej komisie hovorili v rovine odporúčaní a najmä o tom, čo je možné riešiť v rámci lepšej koordinácie na európskej úrovni.

Za koordinovaný európsky prístup v tomto smere sa vyslovila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá pripomenula, že pre Nemecko, ako „krajinu uprostred Európy“, je veľmi dôležité aby všetky krajiny spoločne bojovali proti pandémii, aby hranice zostali otvorené a aby zostal zachovaný fungujúci hospodársky cyklus.

Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyen si pre lídrov pripravila 5 odkazov.

Ako uviedla, rastú počty prípadov a hospitalizácií. Oproti prvej vlne dochádza k menej úmrtiam, keďže pochopenie o tom, ako liečiť pacientov je medzičasom o niečo lepšie.

Informácie a testovanie

V prvom rade apelovala na členské štáty, aby zdieľali viac informácií s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Mali by tak robiť „v reálnom čase“. Ak bude dosť údajov o kapacitách na jednotkách intenzívnej starostlivosti, bude pre Európsku komisiu možné efektívne zabezpečiť prevoz pacientov z miesta, kde kapacity chýbajú tam, kde sú ešte voľné. Na bezpečný presun pacientov Komisia vyčlení 220 miliónov eur.

Lepšie zdieľať je podľa von der Leyen možné aj expertízu a analýzu situácie. Komisia ponúka expertnú platformu, kde si špecialisti naprieč EÚ vedia vymieňať dobrú prax a zjednotiť odborné odporúčania, „aby sme sa vyhli protirečivým usmerneniam“.

Michel pred „Covid“ summitom vyzýva členské štáty k väčšej koordinácii

Predseda Európskej rady Charles Michel nalieha na členské štáty, aby si osvojili rýchlejšie antigénové testovanie, spoločné pravidlá o karanténe a aby sa vyhli chaosu pri distribuovaní vakcíny.

Do tretice hovorila o testovaní. „Našim cieľom je udržiavať vírus pod kontrolou a to sa dá cez masívne testovanie.“ Rýchle antigénové testy, ktoré podľa nej „zohrajú dôležitú úlohu“, potrebujú schválenie na európskej úrovni, čo umožní popísať optimálne prostredie a situácie pre rôzne formy testov (antigénové a PCR) a vzájomné uznávanie výsledkov naprieč EÚ, čo je dôležité najmä pri cestovaní.

Aplikácie a vakcíny

Komisia bude znovu tlačiť aj na široké používanie trackovacích aplikácií. Tie nateraz existujú v 22 členských krajinách. Komisia ponúka riešenie pre prepojenie, čiže interoperablitu týchto aplikácií. Zatiaľ sú pripojené tri z nich, v priebehu novembra Komisia očakáva ďalších 19. Lídri by mali podľa nej svojich občanom vyzvať, aby aplikácie na sledovanie kontaktov používali. Dnes má podľa odhadov takúto aplikáciu v smartfóne 50 miliónov Európanov.

Sledovanie ľudí by sa malo zlepšiť aj počas cestovania. Komisia pripraví pilotný formulár, ktorý cestujúceho umožní v prípade potreby lokalizovať.

Von der Leyen sa dotkla aj témy vakcín. Očakáva, že prvé vakcíny budú vďaka upravenej a zrýchlenej metóde schvaľovania, dostupné na jar budúceho roku. Všetky členské štáty dostanú prvé vakcíny v rovnakom čase a za rovnakých podmienok na základe počtu obyvateľov. Upozorňuje, že ký dôjde na očkovanie musí byť na to pripravená celá infraštruktúra. Preto od členských štátov žiada, aby poslali svoje vakcinačné plány.