Vonkajšie hranice Únie sa otvoria najskôr v júli

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson [EPA-EFE/Daniel Kasap]

Európska únia plánuje plne otvoriť vnútorné hranice v Schengenskom priestore do konca júna, a v júli začne uvoľňovať cestovanie do EÚ, oznámila eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson.

Eurokomisárka Johansson to oznámila na tlačovej konferencii po videokonferencii ministrov  EÚ pre vnútorné záležitosti. Ako povedala, dúfa, že schengenský priestor bez hraničných kontrol začne fungovať „najneskôr na konci júna“.

V dôsledku pandémie vírusu COVID-19 všetky členské krajiny zavreli národné hranice s výnimkami pre nákladnú dopravu. Ako sa blíži letná turistická sezóna, krajiny postupne ohlasujú otváranie hraníc. Viaceré tak už urobili, niektoré sa tak chystajú urobiť 15. júna.

Napriek snahe Európskej komisie o koordináciu sa tieto rozhodnutia robili jednotlivo a na národnej úrovni. Súhrn toho, čo platí pre prekračovanie hraníc z pohľadu Slovenska ponúka ministerstvo vnútra tu.

Únia pripravuje najväčšiu biometrickú databázu na ochranu hraníc na svete

Európska agentúra eu-LISA podpísala rámcovú zmluvu na nový biometrický systém, ktorého cieľom je do roku 2022 vytvoriť databázu s odtlačkami prstov a snímok tváre viac ako 400 miliónov štátnych príslušníkov tretích krajín.

Chorvátska štátna tajomníčka ministerstva vnútra, Terezija Gras za chorvátske predsedníctvo  po rokovaní ministrov uviedla, že odstránenie hraničných kontrol je „spoločným cieľom“ členských krajín.

Zároveň priznala, že v tomto štáty celkom nedospeli k jednomyseľnosti. Väčšina krajín chce kontroly zrušiť do 15. júna, iné preferujú až koniec júna podľa epidemiologickej situácie v štátoch.

Otvorenie vonkajších hraníc Únie bude koordinované s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a štáty neočakávanú, že by k nemu malo dôjsť pred 1. júlom 2020.  Európska komisia predstaví usmernenia pre otvorenie vonkajších hraníc budúci týždeň.