Vyhostilo Poľsko ukrajinskú aktivistku, pretože jej manžel kritizoval vládu?

Lyudmila Kozlovska [Open Dialog/Facebook]

Poľské úrady odmietli udeliť povolenie na dlhodobý pobyt Ukrajinke, ktorej nadácia vyzývala na občiansku neposlušnosť. Aféra sa dostala až do Európskeho parlamentu.

Minulý týždeň bola šéfka Nadácie Open Dialog Lyudmila Kozlovska deportovaná do Kyjeva. Kozlovska je ukrajinská občianka, ktorá 10 rokov žije a pracuje so svojím poľským manželom v Poľsku.

Poľská Agentúra pre vnútornú bezpečnosť uviedla, že dôvodom zamietnutia jej žiadosti o dlhodobý pobyt v Únii boli „vážne pochybnosti o financovaní Nadácie Open Dialog“. Skutočným dôvodom však môže byť kritický postoj Nadácie a Kozlovskej manžela, s ktorým ju vedie, k súčasnej poľskej vláde a výzva na občiansku neposlušnosť.

Aféra sa však dostala do medzinárodných médií (aj na portál EURACTIV.com). Poľsko už pre ňu ostro kritizoval aj šéf Aliancie liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente Guy Verhofstadt: „Čierne zoznamy, na ktorých sú demokratickí aktivisti, sú hodné autoritárskych režimov, nie členských štátov EÚ. Schengenský vízový zákaz pre Lyudmilu Kozlovskú musí byť zrušený – alebo sa prehodnotí úloha Poľska v rámci Schengenu“.

Pre vyhostenie Kozlovskej dokonca ukrajinské noviny Kyiv Post vychádzajúce v angličtine označili Jarosława Kaczyńského za „Ukrajinského nepriateľa týždňa“.

Výzva na občiansku neposlušnosť

Všetko sa začalo pred rokom.

V júli 2017 uverejnil Bartosz Kramek, manžel Lyudmily Kozlovskej a predseda predstavenstva Nadácie Open Dialog (ODF), na Facebooku text s názvom „Zastavme štát, zvrhnime vládu!“. Opísal v ňom, „ako zastaviť útok strany Právo a spravodlivosť na právny štát v Poľsku“. Kramek uviedol 16 návrhov aktívneho odporu voči činnosti vlády, vrátane občianskej neposlušnosti ako napríklad nezaplatenie daní a štrajk učiteľov. Autor si položil rečnícku otázku: „Čo keby sa vypli svetlá v centrále Práva a spravodlivosti pod zámienkou renovácie?“.

Jeho text zdieľala aj facebooková stránka Nadácie Open Dialog.

„V Nadácii podporujeme princíp právneho štátu a ľudských práv. A pomenúvame tých, ktorí ich porušujú. Na našom zozname je Nursultan Nazarbayev, Vladimir Putin, v minulosti tam bol aj Viktor Janukovyč. V Poľsku bola porušená ústava. Preto bolo prirodzené, že sme proti tomu protestovali. A páchateľa, teda Právo a spravodlivosť, sme pomenovali,“ reagovala Kozlovska na obvinenia z politizácie ODF v rozhovore pre poľské vydanie Newsweek.

Finančná kontrola

Týždeň po uverejnení textu poslal ministerský koordinátor pre špeciálne služby Mariusz Kamiński list ministrovi zahraničných vecí, v ktorom žiadal o kontrolu činností Nadácie Open Dialog, pre „pochybnosti o porušovaní štatútu Nadácie a dokonca poľského práva“.

Ako Bartosz Kramek informoval portál EURACTIV.pl, finančné zdroje ODF boli vždy verejné prístupnou informáciou a „predtým, ako môj text obhajoval súdy a volal po občianskej neposlušnosti, nikoho nezaujímali“.

Nemecký minister zahraničia v Poľsku: O európskych hodnotách sa nevyjednáva

Ak európske hodnoty čelia v jednotlivých krajinách EÚ tlaku, musí sa to vyriešiť prostredníctvom dialógu medzi členskými štátmi a inštitúciami Únie, povedal šéf nemeckej diplomacie HEIKO MAAS pred svojou druhou návštevou Poľska.

Ministerstvo zahraničných vecí nepoprelo spojitosť medzi kontrolou a kritikou vlády. Tlačové oddelenie ministerstva zahraničných vecí informovalo Poľskú tlačovú agentúru (PAP), že „kvôli informáciám uverejneným Nadáciou Open Dialog, ktorá volá po nezákonných aktivitách, sme požiadali Varšavskú daňovú správu, aby vykonala komplexnú fiškálnu kontrolu v organizácii“.

Kontrola, ktorá začala ešte vlani, stále prebieha a zatiaľ nepriniesla žiadne výsledky. ODF nedávno dostala list, ktorý ju informoval o predĺžení vyšetrovania do 7. novembra, povedal Kramek.

Mobilizácia europoslancov

To nie je všetko. V októbri 2017 ministerstvo zahraničných vecí požiadalo Varšavský okresný súd „o vytvorenie novej rady ODF a pozastavenie tej súčasnej“. Súd však tento návrh zamietol.

V Poľsku je situácia vážna. Europoslanci sa postavili za Komisiu

Europoslanci podporujú, aby sa situácia v Poľsku oficiálne prehlásila za hrozbu pre hodnoty, na ktorých stojí Únia. Rozhodnutie je však v rukách členských štátov. 

Europoslanci zo strany Právo a spravodlivosť (ECR) Ryszard Legutko a Kosma Złotowski zaslali 28. marca 2018 dve otázky Európskej komisii týkajúce sa pochybností o „prepojení medzi ODF a Ruskou federáciou v kontexte registra transparentnosti“. O niečo podobné sa pokúsil aj ďalší europoslanec zo strany Právo a spravodlivosť Ryszard Czarnecki, ale aj jeho návrh bol považovaný za nepodložený.

Európska komisia považovala tieto podnety za nepodložené. Ak europoslanci získajú konkrétne dôkazy, že ODF porušila predpisy, majú ich podľa Komisie odovzdať príslušným orgánom.

Fiškálna kontrola je jedna vec, deportácia Lyudmyly Kozlovskej iná. Napriek tomu tieto dva prípady s najväčšou pravdepodobnosťou úzko súvisia.

Deportácia Lyudmily Kozlovskej

Šéfka ODF, ukrajinská občianka, ktorá žije v Poľsku 10 rokov a je vydatá za Poliaka, požiadala 1. marca 2018 o štatút osoby s dlhodobým pobytom v EÚ.

Dňa 18. júla dostala od úradu guvernéra Mazovského vojvodstva správu, že nebude mať prístup k časti svojich spisov, pretože boli klasifikované ako „dôverné“ a „ich neoprávnené sprístupnenie by spôsobilo vážne poškodenie Poľskej republiky“.

Členské štáty môžu odmietnuť zatykač vydaný v Poľsku

Súdny dvor Európskej únie včera rozhodol, že krajiny EÚ môžu odmietnuť vykonať európsky zatykač ak sa obávajú, že obvinený nebude mať v krajine, ktorá ho vydala, spravodlivý súdny proces.

Vedúci Agentúry pre vnútornú bezpečnosť navyše poslal negatívne odporúčanie týkajúce sa jej žiadosti (ktorá v súvislosti s aktuálnymi informáciami bola údajne základom pre pridanie jej mena do Schengenského informačného systému – SIS).

Kozlovska to mohla tušiť, keďže ju na letisku v Bruseli zadržala belgická hraničná polícia. Stalo sa to večer 13. augusta.

Zamietnutie žiadosti a pridanie do SIS

V pondelok 20. augusta ráno uverejnila hovorca ministerského koordinátora špeciálnych služieb Stanisława Żarynová vyhlásenie, v ktorom za dôvod zamietnutia žiadosti Kozlovskej o dlhodobý pobyt a jej pridanie do SIS spolu s najvyšším stupňom výstrahy (zákaz vstupu do Poľska a celého schengenského priestoru) „vážne pochybnosti o financovaní Nadácie Open Dialogue riadenej Lyudmilou Kozlovskou, čo môže viesť k ďalším právnym následkom“.

Proti Kozlovskej však nebolo vznesené žiadne obvinenie. „Kvôli právnym obmedzeniam a prebiehajúcej fiškálnej kontrole sa v súčasnosti nedajú verejne zdieľať podrobné informácie o tejto záležitosti,“ uviedla Żarynová.

Protieurópske nálady vo V4 v skutočnosti smerujú proti Ukrajine

Skutočnosť, že sa Poľsko, Česká republika alebo Maďarsko vzdialili od Únie a dostali sa na jej okraj, má pre Ukrajinu zásadný význam. Kyjev chce byť čo najbližšie k zjednotenej Európe, hovorí KATERYNA ZAREMBOVÁ.

Ani v systéme SIS sa neuvádza žiadne vysvetlenie, keďže informácie, ktoré slúžili ako základ pre pridanie jej mena, sú dôverné.

Aký trestný čin vlastne spáchala, sa musel Kozlovskej opýtať dokonca aj policajný dôstojník, ktorý ju zadržal. A bol prekvapený, keď počul, že proti nej neboli vznesené žiadne obvinenia.

Špekulácie o dôvodoch

Poslanec poľského parlamentu zo strany Právo a spravodlivosť Marcin Horała v programe Woronicza 17 povedal: „Ak nás niekto príde navštíviť domov, začne premiestňovať nábytok a chce nás z domu vyhodiť, máme právo požiadať takéhoto hosťa, aby odišiel.“

Podľa Lyudmily Kozlovskej a Bartosza Krameka „pochybnosti o financovaní ODF“ a zadržanie Kozlovskej boli odplatou za Kramekovu protivládnu činnosti, a to najmä za vyššie spomínaný text. Pokiaľ ide o detaily, Kramek a Kozlovska môžu len špekulovať. Myslia si, že zámienkou pre jej zadržanie je Lyudmilin brat, Petro Kozlovsky, hlavný darca ODF. Ich rodina pochádza zo Sevastopoľu na Kryme, ktorý bol pripojený k Rusku. Pravicové médiá preto hľadajú prepojenia s Ruskom. Na internete dokonca existuje správa, ktorá opisuje ODF ako „piatu kolónu Ruska“. Iní ju však označujú za „piatu kolónu Ukrajiny“.

Komisia: Odpoveď Poľska v súdnej reforme nezmierňuje naše obavy

Brusel pritvrdil vo svojich právnych hrozbách voči Poľsku v súvislosti s kontroverznými reformami justície. Varšava dostala jeden mesiac, aby spolupracovala. Inak riskuje, že sa dostane pred najvyšší súd Únie.

Niektorí dokonca obviňujú ODF, že má tajnú dohodu s Georgeom Sorosom, ktorého démonizujú v Poľsku aj v Maďarsku. Podľa Krameka nebol Soros nikdy sponzorom ODF. Jeho ukrajinská nadácia však spolupracovala s inou, tiež ukrajinskou nadáciou Kozlovskej.

Jej brat, Petro Kozlovski, odišiel z Krymu po tom, čo ho Rusko v roku 2014 anektovalo a prevzalo jeho spoločnosť Majak, povedal Kramek pre portál EURACTIV.pl. Rovnako je prekvapený teóriami, ktoré označujú OSF za „ruskú“. Poukázal na očividne prokrajinskú a protiruskú činnosť nadácie.

Lyudmila Kozlovska a jej manžel v súčasnosti bývajú v Kyjeve.