Z vyhoreného utečeneckého tábora Moria prevezme nezaopatrené deti desať krajín

Utečenencký tábor Moria vyhorel 9. septembra. [EFE-EPA/Orestis Panagiotou]

Až desať členských štátov EÚ prijme 400 nezaopatrených detí z najväčšieho utečeneckého tábora v Grécku, ktorý tento týždeň zhorel. Slovensko pomoc nateraz neponúklo.

Desať členských štátov Európskej únie sa dohodlo na prijatí celkovo 400 maloletých migrantov bez sprievodu, ktorí zostali bez strechy nad hlavou po tom, čo požiar zničil najväčší utečenecký tábor v Grécku. Podľa agentúry AFP to v piatok (11. septembra) uviedol nemecký minister vnútra Horst Seehofer.

Dodal, že väčšinu maloletých z tábora na ostrove Lesbos prevezmú Nemecko a Francúzsko, pričom každá z týchto dvoch krajín ponúkne útočisko pre 100 až 150 maloletých osôb bez sprievodu. Deti prevezmú aj Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Fínsko, Írsko, Litva, Luxembursko, Portugalsko a Slovinsko. Ďalších 12 detí prebrali Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko prostredníctvom programov pre zlučovanie rodín.

Najväčší grécky utečenecký tábor s 12 tisíc utečencami vyhorel

Tábor Moria na ostrove Lesbos, ktorý je domovom približne 12 tisíc utečencov, v noci na dnes (9. septembra) takmer celý zhorel. Grécka vláda rozhoduje, kam premiestni jeho obyvateľov.

Seehofer o tom informoval na spoločnej tlačovej konferencii s podpredsedom Európskej komisie Margaritisom Schinasom, ktorý zdôraznil, že katastrofa v utečeneckom tábore Moria postavila Európsku úniu pred naliehavú výzvu na reformu migračnej politiky.

Tábor Moria, ktorý bol v noci na stredu takmer celý zničený požiarom, bol prechodným domovom pre približne 12 700 ľudí, vrátane zhruba štyri tisíc maloletých, čo viac ako štvornásobne prevyšuje jeho kapacitu. Viac ako 12 tisíc utečencov muselo po požiari stráviť noc na uliciach.

Grécka vláda uviedla, že v noci na štvrtok (10. septembra) letecky previezli na grécku pevninu 406 detí bez sprievodu. Deti umiestnia do bezpečných zariadení na severe Grécka.

Grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis v stredu povedal, že požiar spôsobili migranti. Nespresnil však, či išlo o úmyselný čin podpaľačstva. Polícia údajne takisto použila slzotvorný plyn, aby niektorým mladým migrantom zabránila dostať sa do hlavného mesta ostrova Lesbos.