Za nárastom počtu prípadov COVID-19 v Únii vidí eurokomisárka nedbanlivosť

S vyššími teplotami sa úmerne znižuje strach zo sociálnej blízkosti. (Vodný svet v Minsku, 27. júla 2020.) [EFE-EPA/Tatyana Zenkovich]

Opätovnému nárastu infekcií sa dá vyhnúť, ak budú ľudia ostražití, hovorí Stella Kyriakides. Pripomína, že Únia chce zabezpečiť pre svojich členov aj dostatočné množstvo lieku remdezivir.

Eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakides v stredu (29. júla) upozornila, že v niektorých európskych krajinách spôsobuje obavy nárast prípadov infekcie koronavírusom. Zapríčinený je podľa nej predovšetkým „uspokojením sa a nedbanlivosťou“ verejnosti, ktorá nedodržiava pravidlá osobnej hygieny. Informovala o tom agentúra AP.

EÚ má zoznam bezpečných krajín, Slovensko si z neho ešte môže vyberať

EÚ sa dohodla na zozname 15 „bezpečných krajín“, z ktorých bude možné od 1. júla cestovať do Európy. USA na zozname podľa očakávaní nie sú.

O svojom rodnom Cypre Kyriakides povedala, že je znepokojená lokalizovaným nárastom nákazy COVID-19, ktorej pôvodný zdroj sa úradom doposiaľ nepodarilo vypátrať.

Podľa eurokomisárky tento nárast ukazuje, že časť obyvateľstva nedodržiava postupy, týkajúce sa ochrany zdravia a bezpečnosti. Opätovnému nárastu infekcií sa dá vyhnúť, ak budú ľudia ostražití, zdôraznila.

Na Slovensku počet prípadov dramaticky nerastie. Väčšina lokalizovaných sa buď priniesla zo zahraničia alebo bola dohľadaná v rámci kontaktov s nakazenými.

Remdezivir pre EÚ

Kyriakides takisto informovala aj o úsilí zabezpečiť liek remdezivir pre všetky štáty EÚ.

Všetkých 27 krajín EÚ predložilo žiadosť o tento liek, uviedla eurokomisárka a dodala, že proces obstarávania sa okamžite začal.

Podľa lekárov sa ukázalo, že liečba remdezivirom u niektorých pacientov s COVID-19 znižuje závažnosť príznakov ochorenia a úmrtnosť.

Európska komisia informovala, že včera (28. júla) podpísala zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou Gilead, vďaka ktorej chce zabezpečiť liečebné dávky Veklury (obchodný názov pre remdezivir).

Zmluva vo výške 63 miliónov EUR bude financovaná nástrojom núdzovej podpory Komisie. Tým sa zabezpečí liečba približne 30 tisíc pacientov, ktorí vykazujú závažné symptómy ochorenia COVID-19.

Členské štáty Únie schválili prepojenie mobilných sledovacích aplikácií

Aplikácie, ktoré sledujú infikovaných a rozširovanie koronavírusu v Európe, budú fungovať aj po prekročení vnútorných hraníc EÚ. Ochrana osobných údajov bude zabezpečená šifrovaním a obmedzené je aj využívanie geolokalizačných údajov.

Na svete sa dodnes (29. júla)potvrdilo takmer 17 miliónov prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu COVID-19 podľahlo viac ako 660 tisíc ľudí. Takmer desať a pol milióna osôb sa z neho vyliečilo.

V Európske únii má stále najviac aktívnych prípadov Francúzsko, viac ako 70 tisíc. Po ňom nasleduje Belgicko (takmer 40 tisíc) a Rumunsko (necelých 20 tisíc).