Zamestnanci Európskej liekovej agentúry nechcú ísť do Amsterdamu

Ilustračný obrázok [pixabay]

Pokles príjmu, zlá situácia s bývaním či chýbajúca škola pre deti. To všetko odradilo množstvo zamestnancov Európskej agentúry pre lieky, aby sa presťahovali do jej nového sídla v Holandsku.

Takmer tretina zamestnancov Európskej agentúry pre lieky (EMA) sa nepresunie z Londýna do Amsterdamu, kde bude nové sídlo tejto prestížnej agentúry po odchode Spojeného kráľovstva z Únie. Uviedol to vo štvrtok holandský spravodajský server DutchNews.nl.

Predstavitelia EMA už naznačili, že agentúra kvôli výpadku časti personálu dočasne obmedzí rozsah svojich činností a pozastaví niektoré aktivity.

Sídlo nie je dokončené

„Je jasné, že agentúra stratí viac zamestnancov, než sa pôvodne očakávalo. Celkovo očakávame pokles zamestnancov približne o 30 percent s vysokou mierou neistoty v súvislosti s udržaním zamestnancov v strednodobom horizonte,“ uviedla EMA v oficiálnom vyhlásení.

Niektorí pracovníci agentúry, o ktorej sídlo sa neúspešne uchádzala aj Bratislava, už dali výpoveď, aby si stihli pohľadať nové pracovné miesta ešte pred presťahovaním EMA do Amsterdamu.

DutchNews.nl upozornil, že lieková agentúra sa bude musieť sťahovať dvakrát, pretože nové sídlo v amsterdamskej obchodnej štvrti Zuidas nebude dokončené do novembra tohto roku.

Amsterdamské sídlo pre liekovú agentúru nebude hotové načas. Taliani podajú odvolanie

Taliansko požiada orgány Európskej únie, aby opätovne prehodnotili rozhodnutie o presťahovaní liekovej agentúry do Amsterdamu. Holanďania, ktorí boj o agentúru vyhrali, nepripravia sídlo v dohodnutom termíne. 

EMA pôvodne predpokladala, že najmenej 80 percent zamestnancov zo súčasného vyše 900-členného personálu, bude súhlasiť s presunom do Amsterdamu. Tento počet bol zredukovaný aj preto, lebo 135 osôb s krátkodobými zmluvami sa nemôže zamestnať v Amsterdame v dôsledku pracovných pravidiel platných v Holandsku.

Pokles príjmov a bývanie

Holandsko má prísne pravidlá týkajúce sa dočasného zamestnania, ktoré bránia tomu, aby ľudia opakovane za sebou dostávali krátkodobé zmluvy.

Ďalšou príčinou neochoty časti zamestnancov EMA presídliť do Amsterdamu sú platové podmienky. V súlade s pravidlami Únie platy zamestnancov agentúry sa odvíjajú aj od životných nákladov v krajine, v ktorej agentúra pôsobí, čo voči podmienkam v Londýne znamená pokles príjmov až o 24 percent.

Medzi prekážky, na ktoré narážajú zamestnanci EMA je aj situácia s bývaním. V Amsterdame nie je ľahké zohnať stovky voľných bytov preto sú pracovníci agentúry dopredu vyzývaní, aby si hľadali bývanie v okolitých mestách Haarlem, Haag, Alkmaar či Rotterdam.

Európska lieková agentúra pôjde do Amsterdamu

Bratislava v druhom kole svoju kandidatúu na sídlo Európskej liekovej agentúry neobhájilo. V súťaži o bankový orgán neuspela zase Praha.

Školopovinné deti

Ďalším problémom z pohľadu zamestnancov EMA je skutočnosť, že Amsterdam nemá medzinárodnú školu financovanú Bruselom. To núti rodičov so školopovinnými deťmi, aby hľadali drahé súkromné školy alebo aby prihlásili deti do Európskych škôl v Bergene či Haagu, čo znamená vzdialenosť 35 respektíve 55 km od Amsterdamu.

Amsterdam sa snaží vyjsť v ústrety zamestnancom a vyslal do Londýna tím odborníkov, aby im pomohol zorganizovať sťahovanie. Agentúra medzitým rozbehla náborový program s cieľom prilákať nových zamestnancov, ktorí budú ochotní pracovať v Amsterdame.