Zvedavosť je pre spoločnosť životne dôležitá. Priestor pre ňu ponúka európska Noc výskumníkov

Noc výskumníkov 2017: Vedecký pokus približujúci žiakom fungovanie levitujúcich supravodičov [TASR / Martin Palkovič]

Sedem slovenských miest sa zapojí do celoeurópskeho festivalu popularizácie vedy – Noc výskumníkov 2018. Prezentovať pre širokú verejnosť bude viac ako 1500 slovenských a zahraničných vedcov.

Dvanásty ročník festivalu hľadá skrytú túžbu pre vedu u detí aj dospelých. Hlavný organizátor, Slovenská spoločnosť pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), pozýva verejnosť do 7 slovenských miest.

Hlavné podujatia sa sústredia do Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny, Popradu a Košíc. Menšie aktivity bude tento rok vo hvezdárni v Medzeve a pre rómske deti v okrese Levice.

DETAILNÝ PROGRAM PODĽA MIEST TU

Noc Výskumníkov 2018

Príďte si pozrieť novinky zo slovenskej a svetovej vedy.

Pozývame Vás na 12. ročník najväčšieho festivalu vedy Európska noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční 28. 9. 2018 v piatich slovenských mestách – v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Poprade a Žiline. Rok 2018 …

Hlavné scéna v Bratislave sa sústredí do Starej tržnice. Najzaujímavejšie prezentácie budú na hlavnom pódiu, ktoré bude hostiť vesmírneho inžiniera Johna Holta s prednáškou o technológiách vo vesmíre a analýze vzoriek z Marsu, či futurológa Roeya Tzezana, ktorý bude rozprávať o tom, čo v blízkej budúcnosti prinesie umelá inteligencia a blockchain.

Zo slovenských vedcov príde Štefan Klein, známy najmä ako dizajnér aeromobilu, ktorý bude prezentovať svoje nové projekty a rozprávať o budúcnosti dopravy. Slovenský lekár a biológ Peter Celec priblíži ako funguje ľudská DNA.

Noc výskumníkov sa nekoná len na Slovensku, deje sa v jeden den v 30 krajinách po celej Európe a v Maroku. V 350 mestách sa podľa doterajšej návštevnosti prestrieda viac ako 1,5 milióna návštevníkov, vysvetľuje výkonný riaditeľa SOVVA, Daniel Straka.

„Noc výskumníkov z roka na rok rastie. Tento rok budeme mať zapojených viac ako 1500 vedcov, čo je približne o stovku viac ako minulý rok. Zväčšil sa počet vedeckých stánkov, bude ich ako 140, pripravili sme aj viac ako 50 diskusií a workshopov,“ uvádza Straka čísla festivalu.

Eva Majková: Veda nie je národné, ani európske ihrisko

Výskumníkov zo zahraničia môžu prilákať zaujímavé projekty, prístrojové vybavenie či zaujímaní kolegovia, no dôležitá je aj kompenzácia mzdového hendikepu, hovorí podpredsedníčka SAV pre výskum Eva Majková.

Mladí vedci

Snahou je aj priblížiť prácu mladých, nádejných slovenských vedcov. Jednou z nich je Mariana Derzsi, ktorá sa zameriava na materiálový design na atómovej úrovni. V rámci svojej prezentácie na festivale chce ukázať, „že veda môže byť hravá, zaujímavá a kreatívna“.

„Nahliadneme do materiálov až na atómovú úroveň a ukážeme si, že tento svet je krásny a zrozumiteľný pre každého,“ hovorí Mariana Derszi, ktorá sa na Slovensko vrátila po  10 rokoch výskumnej práce v zahraniční.

Svoj výskum bude prezentovať aj teoretický fyzik Daniel Reitzner. Zameriava na kvantové kráčanie a kvantovú nekompatibilitu. Minulý rok získal prestížne ocenenie Mladý vedec roka 2017.

Hovoriť bude o tom, „čo nám kvantové technológie môžu priniesť do života“.

„Teoretická fyzika sa môže javiť ako odtrhnutá od života, jej dôsledky v budúcnosti však budú veľmi hmatateľné. V prednáške budem spomínať obzvlášť komunikáciu, napríklad to, ako nám kvantové technológie ponúknu nové možnosti ako bezpečne komunikovať,“ pozýva Reitzner.

Ministerstvo aj SAV

Podpredseda Slovenskej akadémie vied Dušan Gálik pripomína, že pre spoločnosť a štát je životne dôležité povzbudzovať zvedavosť už u tej najmladšej generácie.

„Pretože mladšia generácia má tú výhodu, že sa nezoberá prekážkami, ktorými musí prejsť, kým sa k niečomu dostane, a zvedavosť je hlavnou hnacou silou,“ hovorí.

Toto poznanie sa ale podľa neho musí premietnuť do vzdelávania a do podpory vedy. „Ak tieto generácie nebudú mať budúcnosť tu na Slovensku, tak na to v konečnom dôsledku doplatí Slovensko ako štát. Treba povedať, že v tomto zmysle dlhuje štát vzdelávaniu aj vede strašne veľa,“ konštatuje Gálik.

Politici a veda: Keď sú dva svety v kolízii

Interdisciplinarita vo vede je v postfaktuálnej dobe kľúčová, a to aj pre politikov, ktorí majú za celospoločenské rozhodnutia zodpovednosť.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu sa podobne ako SAV na festivale každoročne podieľa. Tento rok organizuje rezort diskusiu na tému rozvoja ľudských zdrojov vo výskume a vývoji.

„Zameriame sa na otázku, ako prilákať špičkových odborníkov zo zahraničiach naspäť na Slovensko,“ hovorí Lukáš Zendulka zo sekcie vedy a techniky rezortu školstva.

Ľubomír Bilský z Centra pre vedecko-technické informácie (CVTI) vyzdvihuje festival ako kľúčový pre povedomie o význame vedy na Slovensku. „Aj v prieskumoch vidíme posun vo vnímaní zo strany širokej verejnosti.“

Festival na Slovensku má v rámci celej EÚ povesť jedného za najúspešnejších, čo podľa neho oceňuje aj Európska komisia.