Úspešný štart platformy Solved na Slovensku: 4 projekty, ktoré spojili expertov a dobrovoľníkov v ťažkých časoch

Komerčný obsah

4 projekty platformy Solved na Slovensku: Kto pomôže Slovensku, smepripraveni.sk, Nexteria Lab a Veda pomáha.

Ako prepojiť vedcov, medikov, dobrovoľníkov, či študentov v online svete tak, aby dokázali efektívne spolupracovať? Solved ponúka riešenie. Popri úspechoch vo Fínsku, ktoré je materskou krajinou firmy Solved, sa nám v správnom čase podarilo odštartovať platformu aj na Slovensku. Výsledkom sú 4 unikátne projekty, ktoré vznikli ako reakcia na náročnú situáciu nedávnych mesiacov. Ktoré projekty to sú?

Kto pomôže Slovensku

Kým niektorí sme na Slovensku na začiatku pandémie len sledovali, čo sa deje v talianskych nemocniciach, iní už začali konať. Šimon Šicko, Lucia Šicková, Lucia Pašková, a mnohí ďalší dobrovoľníci spustili aplikáciu Kto pomôže Slovensku s cieľom prepojiť ponuku a dopyt po zdravotníckych potrebách. „Počas dvoch mesiacov, v najťažšom období pandémie, sa nám spoločne podarilo vyzbierať vyše 1,3 milióna eur na adresnú pomoc zdravotníckym zariadeniam. Bolo to spolu 10 626 darov od 186 firiem a 10 404 jednotlivcov. Našim cieľom, po zabezpečení urgentných potrieb, bolo vytvorenie aplikácie pomoci, ktorá vie fungovať dlhodobo a kde sa vedia spájať darcovia so žiadateľmi. Platforma Solved Together dnes pomáha spájať ľudí, ktorí sa predtým nikdy naživo nestretli a poskytovať adresnú pomoc tam, kde je potrebná. Následne sme sa rozhodli, že aj po uplynutí najurgentnejšej potreby je technologické riešenie prostredníctvom ktorého sa môže ponuka stretávať s dopytom dôležitá. Po úspešnom a rýchlom zásahu prostredníctvom iniciatívy #ktopomozeslovensku s cieľom vytvoriť aj po ukončení tejto iniciatívy priestor, kde sa môžu stretávať ponuky a dopyty, sme spoločne so Solved na ich platforme vytvorili aplikáciu, ktorú dnes spravuje Nadácia Pontis,“ hovorí Lucia Šicková.

Sme pripravení

Okrem materiálnej pomoci je v čase pandémie neoceniteľná pomoc dobrovoľníkov, akými sú medici a iní zdravotníci. Toto veľmi rýchlo pochopila aj Mária Belinská, čerstvá absolventka Lekárskej fakulty UK. „Vedeli sme, že nemocnice budú potrebovať pomôcť. Tak sme sa rozhodli začať prepájať dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním s nemocnicami a ďalšími zdravotníckymi inštitúciami.“ Prostredníctvom platformy Solved Together sa mohli nahlasovať dobrovoľníci, ktorí mali čas, a nemocnice, ktoré potrebovali pomôcť. “V súčasnosti je na smepripraveni.sk registrovaných viac ako 1300 dobrovoľníkov a 55 inštitúcií. Aj vďaka tomuto riešeniu sme pomohli nemocniciam lepšie zvládnuť nedávnu náročnú situáciu.”

Veda pomáha

Veda nikdy nebola pod takým drobnohľadom celého sveta, ako je dnes. Stala sa mainstreamovou záležitosťou a slovenskí vedci v tomto smere nie sú výnimkou. Aby mohli efektívne komunikovať a spolupracovať, aj im sme ponúkli naše riešenie. „Veda pomáha je neformálnym, nekomerčným a apolitickým zoskupením odborníkov zo slovenských a zahraničných inštitúcií,“ objasnila jedna z iniciátoriek projektu, neurovedkyňa Dominika Fričová. „Spolu sa nám registrovalo asi 50 vysoko špecializovaných vedcov a pokrývame približne 20 úzkoprofilových tém, od riešenia biológie životného cyklu vírusu cez komunikáciu s krízovým štábom až po vedecké vyvracanie šíriacich sa hoaxov.”

Nexteria Lab

Aby sme však nezostali len pri pandémii, jeden z posledných zaujímavých projektov sme úspešne ukončili v spolupráci so vzdelávacou neziskovkou Nexteria. Nexteria prostredníctvom svojich programov podporuje rozvoj aktívnych mladých ľudí na Slovensku, ktorí chcú byť lídrami v biznise, IT, verejnom sektore, vede, práve a mnohých ďalších oblastiach. Ich iniciatíva Nexteria Lab predstavuje krátkodobý online rozvojový program určený pre mladých ľudí zo všetkých kútov Slovenska a pre Slovákov študujúcich v zahraničí. „Pred touto pandémiou sme si nevedeli ani predstaviť, že rozšírime naše pôsobenie na celé Slovensko, dokonca aj zahraničie a vytvoríme novú aktívnu komunitu mladých ľudí v online svete,“ povedal CEO Nexterie Tomáš Hasala. „Platforma Solved Together bola pre nás rýchlym a užitočným riešením, ktoré nám umožnilo fungovať inovatívnejšie a prepájať členov, projekty a nápady v online svete. Zároveň nám umožňuje pracovať s komunitou aj po absolvovaní programu, bez ohľadu na to, kde sa jej členovia práve nachádzajú.“

 

 

WEBINÁR “Spojme sily virtuálne!”

Taktiež v utorok 8.9.2020 od 17:00-18:00 sa uskutočnilo virtuálne podujatie: “Spojme sily virtuálne!” Témou webinára bola diskusia o digitálnej transformácií organizácií. Rozprávali sme sa o fungovaní vo virtuálnom priestore, využití online platforiem – či už kvôli núdzovému stavu, alebo v rámci bežného fungovania. Účastníci webináru spoznali zaujímavé organizácie, na ktoré sa v prípade potreby vedia obrátiť, a taktiež, že si účastníci vedia lepšie predstaviť, ako by vedeli využívať virtuálny priestor pre svoje fungovanie. Pandémia Covid-19 zmenila svet po mnohých stránkach – jednou z nich bol náhly presun práce do online sveta. Počas jednej hodiny, ktorú sme spolu strávili sa predstavili 4 zaujímavé organizácie, ktoré zastávajú rôzne pozície v digitálnej transformácií: