Eurokomisia podpíše kontrakt na kúpu 160 miliónov dávok vakcíny od Moderny

Európska komisia v utorok schválila podpis zmluvy s americkou farmaceutickou spoločnosťou Moderna na dodávku ďalšej potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Uvažuje o kúpe 160 miliónov dávok očkovacej látky.

„S radosťou preto oznamujem, že sme dnes schválili novú zmluvu na zabezpečenie ďalšej vakcíny COVID-19 pre Európanov. Táto zmluva nám umožňuje kúpiť až 160 miliónov dávok vakcíny vyrobenej spoločnosťou Moderna. Podľa výsledkov klinických štúdií môže byť táto vakcína vysoko účinná proti COVID-19,“ uviedla na margo zmluvy predsedníčka eurokomisie Ursula Von der Leyen.

Spresnila, že len čo sa ukáže, že vakcína je bezpečná a účinná, dostane ju každý členský štát EÚ súčasne, a to pomerným spôsobom a za rovnakých podmienok.

Ide v poradí už o šiesty kontrakt s farmaceutickou spoločnosťou pre širšie portfólio vakcín proti COVID-19, ktorý chce mať EÚ v zásobe.

Všetky vakcíny z tohto portfólia bude veľmi pozorne hodnotiť Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorá povolí ich uvedenie na jednotný európsky trh, iba ak budú bezpečné a účinné. (TASR)