Prvým Slovákom odsúdeným vo vyšetrovaní európskej prokuratúry je bývalý starosta

Krátka správa.

Prvým odsúdeným je starosta z východu Slovenska, ktorý falšoval dokumenty k eurofondom.

Špecializovaný trestný súd Slovenskej republiky vyniesol v pondelok prvý rozsudok v súvislosti s vyšetrovaním nového protikorupčného orgánu EÚ – Európskej prokuratúry (EPPO). Prvým odsúdeným je bývalý starosta z východu Slovenska, ktorý falšoval dokumenty s cieľom získania finančnej podpory z eurofondov. V utorok o tom informoval EPPO na svojej webovej stránke.

Podľa správy EPPO bývalý starosta obce na východe Slovenska priznal, že je vinný z pokusu o spáchanie trestného činu proti finančným záujmom Európskej únie. Bývalý starosta sa totiž nelegálnym spôsobom snažil získať finančné prostriedky z Európskeho sociálneho fondu, ktorými chcel spolufinancovať miestne služby.

Slovinsko konečne nominovalo ochrancov eurofondov, napriek tvrdeniam vlády natrvalo

Navrhnutí prokurátori pred rokmi vyšetrovali obvinenia z korupcie súčasného slovinského premiéra. Ten ich mandát dlho blokoval a vláda aj teraz tvrdí, že nominácia je iba dočasná. Taký pojem ale legislatíva nepozná, európska prokuratúra tak bude mať plný stav.

Bývalý starosta mohol týmto konaním spôsobiť škodu až vo výške 93 tisíc eur. Súd mu preto uložil podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov so skúšobnou lehotou a na päť rokov mu zakázal vykonávať verejné funkcie.

Európska prokuratúra začala pracovať v júni a jej hlavnou úlohou je vyšetrovanie trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ. EPPO sídli v Luxemburgu a vedie ho Laura Codruta Kövesi, bývalá rumunská hlavná prokurátorka pre boj proti korupcii.