Španielsko má po rekonštrukcii vo vláde dve tretiny žien

Krátka správa.

Nový kabinet španielskeho premiéra Pedra Sáncheza označujú médiá za feministický. Vládu premiér rekonštruoval po prvý krát od roku 2020, kedy prebral svoj druhý mandát.

Sánchez v sobotu (10. júla) vymenil vplyvných ministrov s kompetenciami v oblastiach zahraničnej politiky a spravodlivosti za nové tváre. Po novom tvoria ženy viac ako dve tretiny z 22 ministerských postov (63 percent). Priemerný vek členov vlády sa znížil z 55 na 50 rokov.

Medzi najvyššie postavené patria napríklad nová ministerka ekonomických záležitostí a digitálnej transformácie a druhá podpredsedníčka vlády, Nadia Calviño, či ministerka práce a tretia podpredsedníčka vlády, Yolanda Díaz.

Samotná výmena ministrov úzko súvisí s ekonomickou obnovou po pandémií, ako aj s príchodom jej piatej vlny. Tá v krajine postihuje hlavne mladých ľudí a nezaočkovaných. Spomedzi regiónov je na tom najhoršie Katalánsko.

Podľa zdrojov je jedným z motívov rekonštrukcie aj snaha posilniť výkonnú moc pred ďalšími voľbami, ktoré budú v Španielsku v roku 2023. V tomto kontexte zaznievajú aj správy o tom, že predseda vlády nedávno omilostil deviatich politikov z Katalánska, ako aj viacerých aktivistov, ktorí boli sankcionovaní za účasť na protizákonnom referende o nezávislosť v roku 2017. Katalánsko vtedy po referende vyhlásilo nezávislosť, ktorá však bola v rozpore s platným právom.

Viac v článku EURACTIV.com.