Bulharský premiér lobuje za Schengen. Argumentuje aj cigaretami

Bulharský premiér Bojko Borisov [TASR/AP/Vadim Ghirda]

Bulharsko neuspokojuje svojimi výsledkami v boji proti korupcii. Západné krajiny vetujú jeho vstup do Schengenskej zóny, píše Krassen Nikolov pre bulgarianpresidency.eu

Bulharský premiér Bojko Borisov využíva v snahe dostať svoju krajinu do Schengenského priestoru všetky argumenty. Napríklad predáva krajinu ako príklad úspešného bojuje proti pašovaným cigaretám.

Používa pritom dáta veľkých firiem, podľa ktorých klesol objem čierneho obchodu s tabakom v krajine na rekordnú úroveň 6 %.

„Ako môže byť Bulharsko na 6 %? Ktokoľvek sa pýta, kde je boj proti korupcii – tak tam je“, povedal Borisov.

Porovnáva údaje s číslami z Veľkej Británie, kde majú pašované cigarety podiel až 35 % na trhu. Vo Francúzsku je to takmer 24 %.

Borisov vyhlásil, že chce tému otvoriť na blížiacom sa stretnutí Európskej rady (23. februára). Bulharsko momentálne drží rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Pašovanie cigariet má priame dôsledky pre európsky rozpočet. Nevybrané clo na vonkajších herniach EÚ chýba v európskom rozpočte. Spotrebné dane zase v národných zdrojoch.

Bulharsko je cestou

Objem čierneho trhu s cigaretami v Bulharsku ale nevypovedá o tom, aký objem cigariet sa prepašuje cez bulharské územie, nehovoriac o nelegálnych fabrikách na výrobu tabakových výrobkoch na ich území.

Pokles na čiernom trhu dokladajú aj čísla KPMG, ktoré každoročne mapuje jeho rozsah v Európe a vo svete.

Východná hranica EÚ: Nelegálny obchod s tabakom a jeho dopady

Prísne strážená schengenská hranica nie je celkom odolná voči aktivitám organizovaného zločinu. Má mnoho podôb a ekonomických či bezpečnostných dôsledkov, na ktoré sa EÚ snaží reagovať.

Bulharsko však stále zostáva v prvej desiatke krajín v objeme predaných nelegálnych cigariet.

OLAF, európska agentúra pre boj proti podvodom, hovorí, že má v bulharskými orgánmi dobrú spoluprácu. Dodáva ale že „kvôli svojej geografickej polohe hrá Bulharsko kľúčovú úlohu v pašeráckych trasách do EÚ“. V roku 2016 zachytili v Bulharsku 24 miliónov pašovaných cigariet.

Borisov otvoril otázku boja proti nelegálnemu tabaku v rámci príprav na návštevu holandského premiéra Marka Rutteho. Ten počas návštevy potvrdil, že Holandsko nie je pripravená ustúpiť zo svojej pozície nedať súhlas so vstupom Bulharska (a Rumunska) do Schengenu.

Rutte schladil bulharské sny o Schengene a eurozóne

Bulharsko má pred sebou ešte veľa práce, aby splnilo všetky kritéria na prijatie do Schengenského priestoru, povedal počas návštevy Sofie holandský premiér Mark Rutte.

Okrem Holandska tento krok brzdí aj Nemecko.