Česi so zbraňou môžu “brániť” krajinu, parlament odobril ústavný zákon

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Český parlament včera schválil dodatok k ústave, ktorý spochybňuje pravidlá EÚ na kontrolu zbraní tým, že umožňuje držiteľom strelných zbraní použiť ich v prípade ohrozenia národnej bezpečnosti, vrátane teroristických útokov.

Novela, ktorá v parlamente prešla veľkou väčšinou, má podľa očakávaní ľahko prejsť aj Senátom a rovnako si zaistiť podpis prezidenta Miloša Zemana.

Česká vláda plánuje v tejto súvislosti požiadať Európsky súdny dvor, aby zrušil nové pravidlá EÚ na kontrolu zbraní, schválené ešte v marci.

300 tisíc držiteľov zbraní

Návrh na dodatok predkladali v parlamente spoločne vláda aj opozičné strany. Prešiel vďaka 139 poslancom zo 168 prítomných.

Českí občania získavajú teraz právo nadobúdať, držať a nosiť zbrane k plneniu úloh pri zaisťovaní bezpečnosti štátu, a to napríklad aj v súvislosti s protiteroristickými opatreniami. Novela ale vzniká v rozpore s prijatou smernicou Únie.

„Našich občanov nechceme odzbrojovať v čase, keď sa bezpečnostná situácia v Európe zhoršuje,” uviedol minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD).

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/cesky-minister-chovanec-chce-v-ustave-pravo-vlastnit-zbran/

Jiří Zlatuška (ANO), ktorí patril do skupiny deviatich poslancov, ktorí novelu nepodporili, pre portál E15.cz uviedol, že minister mal na odmietnutie európskej smernice využiť iné metódy v čase, keď sa o nej v Rade EÚ diskutovalo.

„Chovanec mal na Rade EÚ presvedčiť kolegov, že to či ono sa má zmeniť. To by však znamenalo vojsť s nimi do vážnych rokovaní a mať postavenie, v ktorom by ho počúvali,“ povedal Zlatuška.

Ministra kritizoval aj za to, že by v takom prípade „napríklad musel ovládať nejaký cudzí  jazyk, aby sa s nimi dohovoril a nesmel by mať len štyridsať percentnú účasť na Rade“.

V 10,6 miliónovej krajine sa má novela vzťahovať na približne 300 tisíc osôb, ktoré majú zbraň v legálnej držbe. V krajine, ktorá v ostatných rokoch nezaznamenala žiaden teroristický útok, sa zjemňujú zákony o držaní zbraní, na rozdiel od krajín ako Luxembursko, či Francúzsko, kde sa zákony sprísňujú.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/technologie-na-vyrobu-zbrani-caka-prisnejsi-rezim/

Ústavná novela vs. smernica EÚ

Európsky parlament schválil smernicu EÚ o kontrole zbraní v polovici marca. Smernica civilistom zakazuje držať niektoré typy krátkych a dlhých poloautomatických strelných zbraní, práve ako súčasť protiteroristických opatrení. Smernica tiež zabezpečuje ich ľahšie vystopovanie.

Členské štáty majú smernicu začleniť do svojho legislatívneho systému do 15 mesiacov.

Keďže smernice EÚ sú nadradené zákonom členských krajín, Česko sa schválením zmeny ústavného zákona pokúša obmedziť zasahovanie EÚ do kontroly nadobúdania a držby zbraní na jeho území. Komisia môže preto čoskoro žiadať vysvetlenia aj nápravu.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/zahranicie-a-bezpecnost/krajiny-eu-sa-po-utokoch-dohodli-na-prisnejsich-predpisoch-o-strelnych-zbraniach/

V Slovenskej republike sa podľa medializovaných informácií o podobnom kroku zatiaľ neuvažuje. Pri teroristickom útoku možno totiž už dnes postupovať podľa troch platných právnych predpisov – inštitútu nutnej obrany, krajnej núdze a oprávneného použitia strelnej zbrane, ktoré sa týka ochrany obydlia.

Obrana však vždy musí byť primeraná.