Dočasné kvóty má nahradiť dobrovoľné presídľovanie utečencov

presídelenie kvóty

Eurokomisár Dimitris Avramopulos. Foto: TASR / AP /Virginia Mayo

V stredu, 26. septembra, sa skončilo dvojročné obdobie, na ktoré sa vzťahovali ´tzv. dočasné povinné kvóty prerozdeľovania žiadateľov o azyl z Grécka a Talianska.

Pôvodným cieľom na základe odhadov príchodov bolo prerozdeliť (relokovať) 98 000 ľudí, ktorí prídu počas dvoch rokov do Grécka alebo Talianska.

Reálne počty ľudí, ktorých sa relokácia nakoniec týka je celkovo omnoho menej. Môže za to dohoda s Tureckom, ktorá odľahčila Grécko a fakt, že väčšina ľudí, ktorí prichádzala do Talianska, sa na relokácie nekvalifikuje.

Zatiaľ sa medzi členské štáty podarilo prerozdeliť 29 144 ľudí  (cca 20 tisíc z Grécka a 9 z Talianska).

Momentálne na relokáciu ešte čaká 2000 ľudí v Grécku. Ďalších 2000 tam môže byť teoreticky ešte do schémy zaregistrovaných. V Taliansku je to 4000 ľudí, pričom toto číslo môže ešte narásť na max okolo 7 tisíc po zaradení všetkých kvalifikujúcich sa ľudí, ktorí prišli k dátumu 26. septembra.

 

Čítajte aj: Vláda v komunikácii o utečeneckých kvótach zavádza

 

Rozsudok ako príležitosť

Celkovo by sa teda na základe povinných kvót malo prerozdeliť ešte maximálne 11 tisíc ľudí.

Súdny dvor EÚ nedávno zamietol žaloby Slovenska a Maďarska na program povinných relokácií. Právne teda povinnosť prijať istý malý počet žiadateľov pre Slovensko stále platí.

Na otázku, či Európska komisia bude tlačiť na sankcie voči krajinám V4, ktoré tento záväzok odmietajú plniť komisár zodpovedný za migráciu Dimitris Avramopoulos včera na tlačovej konferencii odpovedal, že „preferuje dialóg pred sankciami“.

„Teraz je tu šanca znovu začať spolupracovať. Rozsudok predstavuje ďalšiu príležitosť ukázať solidaritu. Dúfam, že ju využijú,“ povedal Avramopoulos.

Presídľovanie

Európska komisia sa chce teraz sústrediť na dobrovoľný program presídlenia 50 tisíc utečencov spoza hraníc EÚ. Krajiny, ktoré sa do nej zapoja môžu počítať s finančnou pomocou od EÚ.

Presídľovanie by sa malo týkať najmä ľudí z Líbye, Egypta, Nigeru, Sudánu, Čadu a Etiópie. Mal by sa tak uvoľniť tlak na Taliansko a znížiť motivácia ľudí vydať sa na riskantnú cestu po mori za pomoci pašerákov.

1 a pol milióna čaká návrat

Komisia informovala, že miera návratov ľudí, ktorí sa na azyl v EÚ nekvalifikujú bola v rokoch 2014 a 2015 na úrovni 36 %. Počet ľudí, ktorí by mali byť z EÚ vyhostení v dohľadnej dobe je až 1,5 milióna.

„Musíme byť brutálne úprimní. Ľudia, ktorí nemajú právo ostať v EÚ sa musia vrátiť. Rozhodnutia o vyhostení sa nesmú len doručovať musia sa vynucovať,“ vyhlásil eurokomisár.

Vráti sa plný Schengen?

V novembri by mali vypršať dočasné hraničné kontroly v rámci Schengenu, ktoré v roku 2016 zaviedlo niekoľko štátov (Nemecko, Dánsko, Rakúsko, Švédsko a Nórsko) pod vplyvom nekontrolovanej migrácie ľudí.

Európska komisia teraz dáva krajinám zelenú tieto kontroly ďalej predĺžiť.

Komisia pri tejto príležitosti tiež apeluje na členské štáty, nech schvália prijatie Rumunska a Bulharska do Schengenského priestoru. Podľa eurokomisára je to nie len „politicky férové,“ ale aj v záujme bezpečnosti EÚ.

Komisia ešte v roku 2010 konštatovala, že tieto krajiny spĺňajú technické podmienky na vstup do Schengenu. Pristúpenie ale potrebuje jednohlasný súhlas všetkých členských krajín, ktoré sa najmä Nemecko a Holandsko z politických dôvodov zdráhajú dať.