Eurokomisár sľubuje vyšetriť finančné toky, o ktorých písal Kuciak

Komisár EÚ Günther Oettinger [TASR / Andrej Galica]

V rozhovore pre nemecký Die Welt Günther Oettinger odsudzuje aj plošné útoky na novinárov, ktoré pestujú slovenskí politici.

Vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej naďalej rezonuje aj na európskej úrovni.

Čin odsúdili vrcholoví európski politici vrátane predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý ho označil za „zbabelý akt“ alebo predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho.

Poslanci Európskeho parlamentu začali v stredu svoje zasadnutie minútou ticha za slovenského novinára a jeho snúbenicu, ktorých neznámy vrah zastrelil koncom minulého týždňa v ich dome vo Veľkej Mači.

Európsky parlament držal minútu ticha za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Europoslanci chcú viesť debatu o tom, čo sa dá urobiť pre ochranu investigatívnych novinárov.

Líder frakcie Európskej ľudovej strany Manfred Weber na štvrtkovom plenárnom zasadnutí predložil návrh na vyslanie osobitnej vyšetrovacej misie europarlamentu na Slovensko. Tá by mala dohliadať na vyšetrovanie káuz, na ktorých pracoval Ján Kuciak.

Všetky politické frakcie by v nej mali mať po jednom zástupcovi. Podobnú špeciálnu misiu vyslali europoslanci aj na Maltu po zavraždení investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej.

Témou je aj obsah Kuciakových článkov

V európskych inštitúciách sa hovorí aj o odhaleniach, na ktorých Kuciak pracoval, predovšetkým podvody s európskymi poľnohospodárskymi fondami, ktoré mali tvoriť biznis model talianskej mafie operujúcej na východnom Slovensku.

Nemecký komisár pre rozpočet Günther Oettinger v rozhovore pre nemecký denník Die Welt sľubuje, že sa EÚ na obvinenia zo zneužívania európskych prostriedkov, na ktorých Kuciak a ďalší novinári pracovali, detailne pozrie.

Podľa Die Welt slovenský zástupca v stredu na pravidelnom stretnutí kolégia eurokomisárov briefoval o situácii v súvislosti s vyšetrovaním.

Komisia je podľa Oettingera v kontakte s vládou v Bratislave a „má plnú dôveru v to, že si úrady budú plniť svoju úlohu“.

Finančné toky budú o pár týždňov jasnejšie

Pokiaľ ide o európske peniaze, Oettinger sľubuje, že sa na to Komisia a OLAF dôkladne pozrú.

„Budeme mať jasnejšie o niekoľko týždňov, pokiaľ ide o finančné toky a možné zneužívanie. Myslím si, že je možné, že sa v tomto prípade priame alebo nepriame platby určené poľnohospodárom alebo poľnohospodárskym podnikom zneužili na kriminálne ciele. Ak sa to potvrdí, budeme úzko spolupracovať s národnými úradmi,“ povedal nemecký člen komisie denníku.

Dodal tiež, že Komisia považuje nezávislosť médií a slobodu slova za základnú hodnotu EÚ a „berie to veľmi vážne“.

Komisia vidí nadávky novinárom

Keď sa ho pýtali na zlý vzťah premiéra Roberta Fica k novinárom, komisár považoval za vhodné spomenúť,že Fico jasne uznáva výhody, ktoré EÚ jeho krajine prináša a na rozdiel od Maďarska alebo Poľska nehľadá konfrontáciu s úniou.

Považuje však za zlé, že poprední politici na Slovensku plošne novinárom nadávajú.

„Pozorne to sledujeme“, tvrdí Oettinger.

Horká príchuť Svetového dňa slobody médií

Média v ostatnom čase prichádzajú o dôveru rýchlejšie ako politici, naznačujú výskumy. Svet však práve teraz potrebuje lídrov, ktorí sa za slobodné médiá postavia.

Celoeurópsky význam

Európsky parlament bude v kontexte vraždy Jána Kuciaka o dva týždne viesť debatu o slobode médií na Slovensku.

„Prípad má celoeurópsky význam a my chceme pomôcť aby sa na neho sústredila pozornosť,“ povedal predseda výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci David McAllister, europoslanec za nemeckú CDU.