Europoslanci chcú obmedziť eurofondy pre krajiny, ktoré odmietajú relokácie

utečenci

Sýrčan sa učí šiť v gréckom tábore. FOTO: TASR/AP/Giannis Papanikos

Európsky parlament (EP) začal realizovať migračný plán amerického finančníka Georgea Sorosa, povedal v piatok 20. októbra v Budapešti komunikačný riaditeľ maďarskej vládnej strany Fidesz Balázs Hidvégi.

Podľa agentúry MTI sa Hidvégi vo svojom vyhlásení odvolal na štvrtkové rozhodnutie Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE).

Obmedzené eurofondy

Komunikačný riaditeľ pripomenul, že výbor schválil správu o reforme dublinského nariadenia, ktorý sa týka spoločného utečeneckého systému Únie.

Z návrhu mandátu EP na rokovania s členskými štátmi vyplýva, že krajiny EÚ, ktoré odmietnu premiestniť na svoje územie žiadateľov o azyl z iných štátov Únie, by mali mať obmedzený prístup k eurofondom.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/v4-sedela-k-migracii-slovenske-ministerstvo-znova-s-cislami-zavadza/

“Je zrejmé, že hrozba prisťahovaleckých kvót je reálna – a to aj napriek tomu, že predstavitelia maďarskej ľavice v EP to popierajú,” povedal Hidvégi, podľa ktorého je mimoriadne zarážajúce, že poslanec EP za Demokratickú koalíciu (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya hlasoval za schválenie uvedenej správy.

Skutočné väzby žiadateľa

Dublinské azylové pravidlá sú základným kameňom azylového systému EÚ. Ich reforma, ktorá sa predpokladá v roku 2018, by mala odstrániť existujúce nedostatky a vytvoriť pevný odolný systém v prípade krízových situácií.

Členské štáty prvého vstupu – čiže krajiny, vstupom na územie ktorých sa utečenci dostanú do EÚ – by v budúcnosti nemali byť automaticky zodpovedné za spracovanie žiadostí o azyl.

https://euractiv.sk/nazory/spravodlivost-a-vnutro/utecenci-migracia-dojmy-pojmy/

Europoslanci navrhujú, aby sa pri prisudzovaní tejto zodpovednosti brala do úvahy existencia skutočných väzieb žiadateľa k jednému z členských štátov: napríklad prostredníctvom rodinných príslušníkov, ktorí na jeho území už žijú, či prostredníctvom predchádzajúceho pobytu alebo štúdia azylanta v niektorej z krajín EÚ.

Pevný distribučný kľúč

Pokiaľ neexistuje žiadna takáto väzba, zodpovednosť za žiadateľa o azyl by mala členskému štátu pripadnúť automaticky na základe pevného distribučného kľúča, a to okamžite po registrácii, bezpečnostnej previerke a rýchlom posúdení oprávnenosti žiadosti azylanta o právnu ochranu.

Cieľom tohto opatrenia je urýchliť azylové postupy a zabrániť situáciám, keď sú členské štáty “prvej línie” neúmerne zaťažené medzinárodnými záväzkami EÚ v oblasti ochrany ľudí v núdzi.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/docasne-kvoty-ma-nahradit-dobrovolne-presidlovanie/

Žiadatelia, ktorí sa vyhnú registrácii v krajine prvého vstupu do EÚ a dorazia do nimi preferovaného členského štátu, na ktorý nemajú väzby, budú z jeho územia premiestnení do inej – náhodne vybratej krajiny Únie. Zámer je odradiť utečencov od využívania služieb prevádzačov v nádeji, že skončia v nimi preferovanej krajine.

Systém založený na solidarite

Členské štáty, ktoré nebudú rešpektovať nové pravidlá, by podľa poslancov mali čeliť riziku obmedzenia prístupu k fondom EÚ.

“Európsky azylový systém je jednou z kľúčových oblastí, ktoré určia budúcnosť Európy. Mojím cieľom je vytvorenie skutočne nového azylového systému založeného na solidarite, s jasnými pravidlami a stimulmi na ich dodržiavanie, a to tak pre žiadateľov o azyl, ako aj pre členské štáty,” oznámila švédska liberálna poslankyňa Cecilia Wikströmová, spravodajkyňa EP pre reformu dublinských pravidiel.

Europarlament by mal oficiálne potvrdiť svoj negociačný mandát počas novembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.