Europoslanec, ktorý prichádza na Slovensko: Máme otázky aj na Tibora Gašpara

Člen monitorovacej misie, europoslanec, Benedek Jávor [antikorrupcio.hu]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko pod lupou EP

Zajtra na Slovensko pricestuje monitorovacia misia zložená z popredných europoslancov. Jej člen Benedek Jávor hovorí, že je šokujúce, že slovenské orgány nevyšetrili roky známe informácie o finančných podvodoch.

Zoznam poslancov Európskeho parlamentu, ktorí zajtra pricestujú na Slovensko v rámci mimoriadnej monitorovacej misie je už známy. Delegácia prichádza v nadväznosti na vraždu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ako aj v reakcii na Kuciakove odhalenia.

Príde aj funkcie zbavený podpredsa EP

Včera zverejnené mená doplnili vplyvná liberálna poslankyňa z Holandska Sophie in´t Veld  a europoslanec za poľskú stranu Právo a spravodlivosť Ryszard Czarnecki (Európski konzervatívci a reformisti), ktorý nahradí Richarda Sulíka.

Czarneckého vo februári  2018 zbavil Európsky parlament postu podpredsedu za ostrú urážku kolegyne Róze Thun (Občianska platforma), ktorú Czarnecki prirovnal k nacistickým kolaborantom.

Misiu bude viesť Ingeborg Grässle (Európska ľudová strana, Nemecko) ako predsedníčka výboru pre kontrolu rozpočtu a Claude Moraes (Socialisti a demokrati, Veľká Británia) ako predseda výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci.

V monitorovacej delegácii europarlamentu mal byť aj Sulík, účasti sa vzdal

ŠPECIÁL / Monitorovacia misia Európskeho parlamentu pricestuje na Slovensko už zajtra, zostane do piatku. Pozrie sa na prideľovanie európskych dotácii na východe Slovenska, o ktorých písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

Každá politická skupina v Európskom parlamente má právo nominovať do misie svojho člena. Musí však byť členom jedného zo spomínaných dvoch výborov.

Za skupinu Európsky konzervatívcov a reformistov bol pôvodne nominovaný líder SaS Richard Sulík. Ten včera oznámil, že sa účasti na misii vzdáva, aby nebol „zdrojom pochybností o objektívnosti vyšetrovania či zbytočného rozmazávania situácie.“

Europoslanec z Maďarska a člen delegácie za skupinu Zelených Benedek Jávor pre EURACTIV Slovensko hovorí, že o tom, či je dobré mať v delegácii poslancov z monitorovanej krajiny sa v tomto prípade nediskutovalo. „Je to na skupine európskych konzervatívcov, kto ich reprezentuje a je to aj osobné rozhodnutie. To, čo Sulík hovorí, je rozumný argument.“

Veľa stretnutí za krátky čas

Podľa predbežného programu delegácie boli ich plány na stretnutia pomerne ambiciózne. Počas necelých dvoch dní zahŕňal schôdzku s premiérom Robertom Ficom, 5 ministrami, generálnym prokurátorom, početnými mimovládkami a médiami.

Jávor potvrdil, že v pláne je stretnúť sa v piatok ráno aj s policajným prezidentom Tiborom Gašparom. „Dúfam, že sa to podarí, lebo máme niekoľko otázok, ktoré by mohol zodpovedať práve policajný prezident,“ hovorí člen delegácie.

Nevedel potvrdiť stretnutie europoslancov s organizátormi piatkových pochodov Postavme sa za slušné Slovensko!, o ktoré títo požiadali.

„Zatiaľ (v stredu ráno, pozn. red) to nie je v programe. Členovia delegácie sa ale môžu stretnúť s kým chcú, v súkromí, mimo oficiálneho programu,“ vysvteľuje Jávor.

V piatok v čase pochodu už delegácia europoslancov v Bratislave nebude.

Nemiešať domnienky s faktami

Jávor hovorí, že misia si musí dávať pozor na to, aby „sme nemiešali obvinenia a domnienky s faktami.“

Hlavným cieľom je získať lepší vhľad do situácie a mať kvalitné informácie.

Jemu osobne záleží najmä na téme slobody médií.

„Nad rámec kriminálnych činov je tu aj situácia nezávislých médií a okolnosti, v ktorých pracujú investigatívni novinári, Nie je to len slovenská záležitosť.“

Systematický problém investigatívnej žurnalistiky

Myslí si, že vražda Jána Kuciaka ako aj vražda maltskej novinárky Daphne Caruana Galizie poukazuje na systematický problém investigatívnej žurnalistiky v EÚ a potrebu lepšej ochrany investigatívnych novinárov aj z európskej úrovne.

„Nie len ich právna ochrana a ochrana ich zdrojov ale myslím, že treba zvážiť, či je možné a želateľné zo strany EÚ zabezpečiť aj finančné zdroje podporu investigatívnej žurnalistiky.“

Z dosiaľ medializovaných informácií maďarského europoslanca najviac šokuje, že podvodné aktivity, ktoré sa diali roky neboli slovenskými orgánmi vyšetrené, ale boli to novinári, ktorí tieto veci odhalili.

Eurokomisár sľubuje vyšetriť finančné toky, o ktorých písal Kuciak

V rozhovore pre nemecký Welt Gunther Oettinger odsudzuje aj útoky na novinárov, bežné na Slovensku.

„Kontrola použitia fondov v EÚ v členských štátoch má veľké nedostatky. Mali by sme sa na to pozrieť systematicky, prečo to tak je.“

Udalosti na Slovensku podľa neho ukazujú aj na to, že je potrebná lepšia spolupráca policajných a vyšetrovacích orgánov. „Vidíme, že organizovaný zločin nepozná hranice,“ dodáva europoslanec.