Európska prokuratúra začne fungovať v roku 2020

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, Foto: TASR / Martin Baumann

Rada EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť na svojom dnešnom zasadnutí v Luxemburgu súhlasila s vytvorením Európskej prokuratúry (EPPO). Pod jeho pôsobnosť bude spadať 20 krajín, vrátane Slovenska.

Rozhodnutie privítala aj Európska komisia.

“Vítame rozhodnutie Rady, ktorá súhlasila s vytvorením Európskej prokuratúry. Vďaka zapojeniu 20 členských štátov budeme mať silný, nezávislý a efektívny orgán, ktorý bude bojovať proti nadnárodnej trestnej činnosti poškodzujúcej rozpočet EÚ a cezhraničným podvodom s DPH,” uvádza sa v spoločnom vyhlásení eurokomisárky pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej a eurokomisára pre rozpočet Günthera Oettingera.

Komisia zdôraznila, že zriadením EPPO sa zásadne zmenia pravidlá hry. Mnohé prípady trestnej činnosti zamerané proti rozpočtu EÚ sú nadnárodné, preto je potrebná inštitúcia, ktorá je schopná nielen vyšetrovať, ale tieto činy aj trestne stíhať bez ohľadu na hranice.

“Presne toto bude úlohou budúcej prokuratúry. Páchatelia trestnej činnosti sa dostanú rýchlejšie pred súd a podarí sa ochrániť viac peňazí európskych daňových poplatníkov,” uviedli Jourová a Oettinger.

Ambícia je presvedčiť aj zvyšné krajiny

Ocenili, že túto myšlienku v rámci mechanizmu posilnenej spolupráce podporilo 20 členských štátov EÚ. Obaja komisári vyjadrili presvedčenie, že ďalšie krajiny EÚ sa do EPPO čoskoro zapoja.

“Chcela by som, aby tam boli všetky krajiny, ktoré tam byť môžu, čo je 25 krajín. Budem ich presviedčať, že EPPO je dobrý nápad, aby sme chránili peniaze európskych daňových poplatníkov,” uviedla Jourová pred týždňom (6.10.) v rozhovore pre TASR.

Zostáva jej presvedčiť Holandsko, Maďarsko, Maltu, Poľsko a Švédsko. Británia, Dánsko a Írsko má výnimku zo spolupráce vo vnútorných veciach.

Úlohy prokuratúry sa rozšíria

Na budúci roku EK plánuje predstaviť ďalšie kroky, ktorými by sa v budúcnosti úlohy Európskej prokuratúry mala rozšírili aj na teroristické trestné činy.

Dnešný súhlasný postoj Rady EÚ s EPPO znamená, že môžu naplno začať práce na tom, aby bola Európska prokuratúra plne funkčná začiatkom roku 2020. Komisia na budúci rok začne s procesom selekcie národných kandidátov na funkciu prokurátorov, ktorí budú sídliť v Luxemburgu a ubezpečila, že vyčlení dostatočné zdroje na to, aby sa výsledky činnosti EPPO dostavili čo najskôr.

Ministerka vidí nádej v kauzách typu nástenkový tender

“Budeme mať nezávislého arbitra, ktorý bude dozorovať vyšetrovanie a rozhodovať o tom, či sa pôjde do trestného stíhania, alebo sa zastaví. Dôležité je, že rozhodovanie o týchto otázkach pôjde na nadnárodnú úroveň. To je garancia nezávislosti,” uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Zdôraznila, že samotné vyšetrovanie budú robiť národné orgány a veci sa budú súdiť pred národnými súdmi.

“Každá krajina nominuje svojho zástupcu do grémia, v rámci ktorého sa vytvoria trojčlenné kolégiá, ktoré budú dozorovať prípady,” doplnila. Žitňanská si nemyslí, že by Slovensko malo mať problém niekoho delegovať.