Európsky parlament držal minútu ticha za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Minúta ticha za zavraždeného slovenského novinára Jának Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú v Európskom parlamente (28.2.2018) [© European Union 2018 - EP / Emilie GOMEZ]

Europoslanci chcú viesť debatu o tom, čo sa dá urobiť pre ochranu investigatívnych novinárov.

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani v stredu na úvod plenárneho zasadnutia v Bruseli vyzval členov EP, aby si minútou ticha uctili pamiatku zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Útok na základny kameň demokracie

Tajani pred europoslancami uviedol, že je neprijateľné, aby boli v EÚ vraždení novinári kvôli výkonu svojej práce.

„Ide o neprijateľný útok na jeden zo základných kameňov našej demokracie,“ pripomenul Tajani a dodal, že k vražde novinára na Slovensku došlo len pár mesiacov po zabití maltskej novinárky Daphné Caruanovej Galiziovej. „Ide o vraždu, ktorá predstavuje ďalší útok na hodnoty, ktoré sú základom demokracie v Európe,“ uviedol.

Slovenskí europoslanci chcú, aby sa Kuciakovou vraždou zaoberal Európsky parlament

Európsky parlament nepoľaví, kým nebude spravodlivosti učinené zadosť, napísal jeho predseda Antonio Tajani o vražde slovenského investigatívneho novinára.

Socialisti sa chcú venovať ochrane novinárov

Politická frakcia socialistov a demokratov (S&D) v tejto súvislosti vyzvala na úplné a nezávislé vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy a tiež na diskusiu v Európskom parlamente o ochrane investigatívnych novinárov.

„Všetci sme boli šokovaní a ohromení, keď sme počuli o strašnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Je potrebné uskutočniť úplné a nezávislé vyšetrovanie tejto vraždy a európske agentúry, ako je Europol, musia urobiť všetko čo je v ich silách, aby podporili slovenské orgány,“ upozornil úradujúci šéf skupiny S&D Udo Bullmann.

Paralely s maltskou novinárkou

Dodal, že sú tu jasné paralely medzi touto vraždou a smrťou Caruanovej Galiziovej. „Obaja boli vysoko uznávanými novinármi, ktorí vyšetrovali korupciu a nezákonné finančné aktivity. Obe vraždy ukazujú, aké dlhé ruky má organizovaný zločin,“ skonštatoval. Uviedol, že frakcia socialistov chce na marcovom plenárnom zasadnutí europarlamentu v Štrasburgu iniciovať otvorenú a úprimnú diskusiu o tom, čo sa dá urobiť na ochranu dôležitej práce investigatívnych novinárov bez ohľadu na to, kde v Európe pôsobia.

Do vyšetrovania vraždy maltskej novinárky sa zapojí Europol

Malta je pod veľkým medzinárodným drobnohľadom a tlakom, aby zločin dôkladne vyšetrila. Čast maltskej verejnosti žiada odstúpenie generálneho prokurátora aj policajného šéfa.

Poslankyňa Monika Smolková (Smer-SD), ktorá je šéfkou slovenskej delegácie v skupine S&D vyjadrila nádej, že vyšetrovací tím s pomocou Europolu a ďalších medzinárodných služieb nájde tých, ktorí sú zodpovední za vraždu Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Petícia za medzinárodné vyšetrovanie

Na medzinárodnej webovej stránke change.org sa objavila petícia, ktorá od Európskeho parlamentu žiada, aby vyslal „nezávislý kriminálny tím“, ktorý by mal vraždu Kuciaka a Kušnírovej vyšetriť.

„Náš národ nemá vôbec dôveru k vláde, k polícii a súdnemu systému, preto žiadame Európsku úniu, aby poslala nezavislý vyšetrovací tím,“ píše sa v petícii.

EÚ ani Európsky parlament nemajú žiadnu právomoc vysielať vyšetrovacie tímy do členských krajín. Asistovať členským krajinám v prípadoch týkajúcich sa cezhraničného organizovaného zločinu môže Europol, európska agentúra pre policajnú spoluprácu.

Do budúcnosti by mal vzniknúť decentralizovaný úrad európskeho prokurátora, ktorá bude mať pôsobnosť v trestných činoch týkajúcich sa podvodov s európskymi finančnými zdrojmi a cezhraničnými podvodmi s DPH. Na vzniku sa už dohodla skupina členských krajín EÚ, medzi nimi aj Slovensko.

Európske FBI? Nie celkom

Európska prokuratúra má isté medzery, no pre stíhanie korupcie v EÚ predstavuje veľkú zmenu. Kľúčové bude, aby sa k nej pridali aj krajiny, ktorým sa zatiaľ nechce ale najviac to potrebujú, píše CARL DOLAN.

V prípade vraždy maltskej novinárky požiadala maltská vláda o pomoc holandských forenzných expertov, americkú FBI i spomínaný Europol.