Kódex o postupoch pri záchrane migrantov väčšina mimovládok odmietla

Loď Lekárov bez hraníc v Taliansku FOTO: TASR/AP

Dôležitosť mimovládok pri záchranných operáciách rastie.

Tento rok na palubách svojich lodí priviezli viac než tretinu migrantov, ktorí sa dostali na pobrežie. V roku 2014 to bolo podľa talianskej pobrežnej stráže menej než 1 %.

Taliansko sa však obáva organizovaných skupín, ktoré pašujú ľudí zo severnej Afriky a povzbudzujú migrantov, aby podnikli nebezpečnú cestu do Európy.

Preto vláda navrhla kódex správania s asi tuctom podmienok pre organizácie, ktoré migrantom pomáhajú.

Horšie podmienky pre tých, čo nepodpísali

Organizácie, ktoré kódex odmietli podpísať sa dostali „mimo organizovaný systém námornej záchrany, so všetkými možnými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú,“ vyhlásilo talianske ministerstvo vnútra.

Taliansko pôvodne hrozilo, že mimovládky, ktoré kódex nepodpíšu nepustí do svojich prístavov. Minister vnútra však vysvetlil, že v skutočnosti budú tieto organizácie čeliť najmä zvýšenej kontrole od talianskych úradov.

Pravidlo, ktoré môže ohroziť životy

Organizácia Lekári bez hraníc (MSF), ktorá sa zapojila do mnohých akcií, vďaka ktorým sa tento rok podarilo v okolí Talianska zachrániť okolo 95 000 migrantov sa stretnutia na ministerstve vnútra zúčastnila, ale odmietla kódex podpísať.

Lekárom bez hraníc najviac prekáža požiadavka, že záchranné člny musia prepraviť migrantov až do bezpečného prístavu. Nemôžu teda naložiť ľudí na iné plavidlá, vďaka čomu by menšie člny mohli zostať v oblasti a pokračovať v záchrane.

„Naše plavidlá sú často zaneprázdnené veľkým počtom člnov (migrantov)… a život alebo smrť je na mori otázkou minút,“ napísal riaditeľ talianskych Lekárov bez hraníc Gabriele Eminete v liste talianskemu ministrovi vnútra Marcovi Minnitimu.

„Kódex správania ohrozuje túto krehkú rovnováhu spolupráce medzi rôznymi plavidlami,“ dodáva Eminete a dodáva, že Lekári bez hraníc chcú pokračovať v spolupráci s ministerstvom, aby sa záchranné akcie na mori zlepšili.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/migranti-sa-vracaju-aj-na-nebezpecnu-spanielsku-cestu/

Rôzne pohľady

Organizácia Save The Chidren však návrh podporila. Tvrdí, že väčšinu bodov kódexu dodržiava už teraz a bude starostlivo monitorovať, či dodržiavanie ďalších neohrozuje ich prácu.

„Ak by niektorý z bodov znižoval našu efektivitu, kódex by sme nepodpísali. Toto však nie je ten prípad, žiadny z bodov nebráni našim snahám,“ vyhlásil po stretnutí riaditeľ talianskej pobočky Save The Children, Valerio Neri.

Migrant Offshore Aid Station (MOAS), ktorá má sídlo v Malte a španielska organizácia Proactiva Open Arms s podmienkami súhlasili.

Kódex okrem Lekárov bez hraníc naopak odmietli nemecké organizácie Sea-Wach, Sea-Eye a Jungend Retted, ako aj francúzska SOS Meditarranee.

Polícia na palube?

Lekári bez hraníc, SOS Meditarranee a Jugend Rettet chcú jasnejšie pravidlá. Okrem toho im prekáža požiadavka prijať na palubu policajtov.

„Najkontroverznejší bod je pre nás záväzok pomôcť talianskej polícii s vyšetrovaním a možnosť zobrať na palubu ozbrojených policajtov,“ vyhlásil koordinátor Jugend Rettet, Titus Molkenbur.

„Nie je to v súlade s humanitárnym princípom neutrality, ktorý dodržiavame. Nesmieme byť považovaní za súčasť konfliktu.“