Lex CEU: Orbán Komisii odpovedal, že európske pravidlá neporušuje

Stredoeurópska univerzita

Protest za zachovanie CEU. FOTO-TASR/AP

Maďarská vláda pripravila odpoveď pre Európsku komisiu (EK), ktorá 26. apríla poslala Maďarsku formálny list obsahujúci právnu analýzu novely maďarského zákona o vysokých školách.

Ako dnes uviedol spravodajský server hvg.hu, kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána považuje novelu za bezchybnú a preto ju nemieni upravovať.

Orbán: Neporušujeme európske pravidlá

Analýza komisie je prvým krokom k začatiu právneho konania voči členskému štátu pre porušenie legislatívy EÚ. EK v tomto prvom právnom kroku poukázala na to, že novela maďarského zákona je v rozpore s európskymi pravidlami.

Budapešť musí do mesiaca odpovedať. Ak Maďarsko právne zistenia EK nevyvráti, bude čeliť konaniu vo veci porušenia právnych predpisov EÚ.

Podľa Orbánovej vlády novela zákona schválená v apríli neporušuje slobodu poskytovania služieb, ani slobodu vzdelávania či ďalšie predpisy EÚ, a preto ju nemieni upraviť, píše sa v liste, ktorý podľa informácií servera pripravil maďarský rezort spravodlivosti.

Ministerstvo argumentuje okrem iného aj tým, že bez komisiou kritizovanej novely vysokoškolského zákona by nebolo možné zaručiť v Maďarsku kvalitu vzdelávania. Novela totiž podľa neho zabraňuje tomu, aby v krajine fungovali vzdelávacie inštitúcie, ktoré vydávajú “kamuflované” vysokoškolské diplomy.

Cudzie univerzity potrebujú medzištátne zmluvy

EK skonštatovala, že novela maďarského vysokoškolského zákona nie je v súlade s viacerými európskymi pravidlami, konkrétne so slobodou poskytovania služieb a podnikania, akademickou slobodou a právom na vzdelávanie.

Podľa novely vysokoškolského zákona prijatej 4. apríla bude môcť zahraničná univerzita pôsobiť na maďarskom území jedine v prípade, ak funguje aj v štáte svojho pôvodu. Ďalej bude potrebné do pol roka od nadobudnutia účinnosti novely uzatvoriť príslušnú medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou.

Proti uvedeným zmenám zorganizovali v Budapešti viacero demonštrácií. Na najväčšiu z nich prišlo 9. apríla 80-tisíc ľudí.

Podľa kritikov je cieľom tejto novely znemožniť fungovanie Stredoeurópskej univerzity v Budapešti (CEU), ktorú financuje americký finančník maďarského pôvodu George Soros.

Washington s Budapešťou nebude rokovať

Situácia okolo Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Maďarsku znepokojuje vládu Spojených štátov. Nebude však uzatvárať žiadnu dohodu v tejto záležitosti s maďarskou vládou, ako to Maďarsko očakáva.

Podľa komerčnej televízie ATV to v 11. apríla  v Budapešti vyhlásil zástupca námestníčky ministra zahraničných vecí USA pre Európu Hoyt Yee.

Diplomat konštatoval, že je možné diskutovať o charaktere uvedenej novely zákona, avšak je zrejmé, že pokračovanie fungovania CEU je podstatne sťažené.

Prípadným odchodom CEU z Maďarska by podľa jeho vyjadrenia boli poškodení v prvom rade Maďari.