Mafiánska vražda prominentnej maltskej novinárky šokovala Európu

Daphne Caruana Galizia. Foto: Times of Malta

Caruana Galizia sa venovala investigatívne v oblasti korupcie na Malte. Jej osobný blog Running Commentary mal väčšiu čítanosť než iné maltské médiá a bol aj v zahraničí považovaný za cenný zdroj informácií.

Výbuch jej auta bol taký silný, že roztrhal vozidlo na kusy. Caruana Galizia mala manžela a troch synov. Jeden z nich počul výbuch z domu a bol na mieste výbuchu takmer bezprostredne.

Jeho post na Facebooku si môžete prečítať tu.

Caruana Galizia zverenila svoj posledný post na blogu len pár minút predtým ako zomrela. Išlo o pokračovanie jej vyšetrovania založeného na Panama Papers.

Boli to jej zistenia, ktoré poukázali na prepojenia rodiny súčasného premiéra Josepha Muscata a jeho najbližších spolupracovníkov s off-shorovými firmami založenými neslávne známou právnickou firmou Mossack Fonseca.

Spojila tiež manželku premiéra s panamským účtom, na ktorom sa mali skrývať peniaze z Azerbajdžanu ako provízia za zisk licencie pre azerbajdžanskú banku pre operácie na Malte.

Škandál nakoniec viedol k pádu vlády počas maltského predsedníctva v Rade EÚ a predčasným voľbám. V nich Muscat a jeho labouristická strana jasne obhájili vedúce pozície.

Bola tiež tvrdým kritikom opozičného lídra Adriana Deliu z Nacionalitsickej strany.

 

Čítajte tiež: Malta: predčasné voľby počas predsedníctva

 

Muscat včera Caruanovej vraždu verejne odsúdil. „Jednoznačne odsudzujeme tento barbarský čin voči človeku a slobode slova v tejto krajine.“

„Každý vie, že pani Caruana Galizia bola mojím tvrdým kritikom, politicky ako aj osobne, podobne ako aj ďalších ľudí.“

Novinárka len pred dvoma týždňami nahlásila polícii, že dostáva vyhrážky smrťou.

Vraždu maltskej novinárky odsadli aj európski politici.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans napísal:

 

 


Líder Európskej ľudovej strany Joseph Daul ju nazval “investigatívnou novinárkou najvyššieho kalibru”.

Caruana Galizia spolupracovala s výborom Európskeho parlamentu, ktorý vyšetroval daňové úniky vo svetle škandálu Panama Papers.