Maltské predsedníctvo hodilo flexibilnú solidaritu do koša, ľutuje Česko

flexibilná solidarita

Minister vnútra SR Robert Kaliňák (vľavo) a český minister vnútra Milan Chovanec, zdroj: TASR - Vladimír Benko/MV SR

Česká vláda si je vedomá možnosti právneho postupu Európskej komisie voči ČR pre neplnenie záväzkov v oblasti presídľovania utečencov, ale stále trvá na svojej pozícii, že systém národných kvót pre utečencov je “prehnitý mechanizmus”.

Uviedol to dnes minister vnútra Českej republiky Milan Chovanec.

Komisia hrozí “pomerne často”

Chovanec prišiel na spoločné zasadnutie Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a obranu v Bruseli zo stretnutia s rezortnými kolegami z krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Pripomenul, že eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos “pomerne často” hrozí kvôli kvótam pre utečencov, podľa Chovanca je však stanovisko českej vlády stále rovnaké – kvóty pre utečencov dlhodobo odmieta.

Malta sa vracia ku kvótam

“Mrzí nás, že maltské predsedníctvo hodilo do koša úsilie slovenského predsedníctva o tzv. zdieľanú solidaritu,” priznal Chovanec. Dodal, že niektoré krajiny Únie vrátane ČR, ktorá posiela policajtov a pomerne vysoké finančné čiastky krajinám vystaveným migrácii, vítali koncept flexibilnej (neskôr nazývanej aj efektívnej, poz. red) solidarity. “Bohužiaľ maltské predsedníctvo sa vracia k systému stálych kvót, k prerozdeľovaniu migrantov,” skonštatoval minister.

Takýto systém azylovej politiky EÚ je podľa neho postavený na “zhnitých základoch” a podobá sa stavaniu potemkinovských dedín, najmä v súvislosti s tým, že z pôvodného programu z roku 2015 na prerozdelenie 160.000 migrantov z Grécka a Talianska sa dodnes podarilo premiestniť menej ako 20.000 osôb. Tento systém podľa českého ministra nebude nikdy fungovať.

Výšku prípadnej pokuty nevie

Chovanec uviedol, že ak aj exekutíva EÚ spustí právne konanie voči Českej republike v otázke presídľovania utečencov, jeho rezort neustúpi od hlbokých bezpečnostných analýz voči migrantom, ktorí majú do krajiny prichádzať. Zároveň priznal, že v tejto chvíli nevie potvrdiť, či prvotná pokuta zo strany Bruselu za neplnenie záväzkov bude vo výške jedného alebo až desať miliónov eur, pričom ďalšie desaťtisíce eur hrozia za každý deň nerešpektovania presídľovacích povinností.

Minister vnútra ČR ocenil, že maltský “hybridný návrh” azylovej politiky chce obmedziť sekundárnu migráciu, odchod migrantov z krajiny, do ktorej boli premiestnení, a ráta aj so skrátením azylového konania, stále je to však systém postavený na relokáciách a kvótach, ktoré niektoré členské štáty odmietajú a ktorý podľa neho “nie je tou správnou cestou”.

“Tento systém nie je odolný voči situácii, aká bola s migráciou v roku 2015,” odkázal Chovanec na situáciu spred dvoch rokov, keď do Európy masovo prichádzali státisíce utečencov.

V4 proti dlhým kontrolám

Minister vnútra ČR zároveň pripomenul, že krajiny V4 chcú spoločnou pozíciou zabrániť situácii, aby ich občania trávili v letnej dovolenkovej sezóne celé hodiny čakaním na slovinských alebo chorvátskych hraniciach. Pripomenul, že Maďari a Slovinci na pozadí migračnej krízy žiadajú Brusel o výnimky ohľadom kontrol na hraniciach, čo už dnes, mimo dovolenkovej sezóny, vedie k dvoj- až trojhodinovým zdržaniam. V lete to pri nápore turistov môže byť aj šesť-osem hodín, a preto chce V4 presadiť, aby tieto kontroly boli čo najkratšie a neznemožňovali našim občanom dostať sa do dovolenkových destinácií.