Migranti sa vracajú aj na nebezpečnú španielsku cestu

Španielsko migrácia

Prístav v Cádize, 6. júla 2017, zdroj: Roman Rios/EPA

Alboránske more oddeľuje severovýchodné Maroko od juhovýchodného Španielska. Od stredy (5. júla) tu zachránili osem člnov s 380 ľuďmi.

„Máme obavy, pretože vidíme počty, aké sme nevideli už roky. Navyše ide o nebezpečnú oblasť s naozaj silnými prúdmi,“ uviedol hovorca španielskej pobočky SOS Racisme, Mikel Araguas.

Minulý týždeň sa po zasiahnutí veľkou vlnou prevrátil nafukovací čln s 52 ľuďmi na palube. Španielskej pobrežnej stráži sa podarilo zachrániť len troch z nich.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) to označil za najhoršiu tragédiu v španielskom Stredomorí za posledné desaťročie.

Migranti stále najčastejšie využívajú taliansku cestu. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) až 85 % zo 100 000 ľudí, ktorí sa do Európy dostali po mori, prišlo práve do Talianska.

Západnejšia španielska cesta je však čoraz vyhľadávanejšia. Od januára do júna podľa IOM medzi Marokom, Alžírskom a Španielskom zachránili viac než 6 400 ľudí. V roku 2016 ich bolo dokopy 8 100.

Pre porovnanie, do Grécka prišlo za rovnaké obdobie 9 000 migrantov.

Mučenie a otroctvo

Veľká väčšina migrantov prichádza do Európy zo subsaharskej Afriky a uteká pred chudobou a konfliktom v ich domácich krajinách.

Najviac ich pochádza z Guiney, Gambie alebo Pobrežia Slonoviny. Odtiaľ cestujú do Líbye a dúfajú, že sa im podarí dostať sa loďou do Talianska.

Táto cesta je ale čoraz riskantnejšia a kontroly sú ešte prísnejšie, hovorí Helena Maleno Garzon z organizácie na pomoc migrantom Camido Fronteras.

Veľa migrantov prechádzajúcich cez Líbyu, kde o moc bojujú ozbrojené skupiny, rozpráva dramatické príbehy o zneužívaní.

Varujú aj medzinárodné organizácie: IOM má informácie o migrantoch predávaných na „trhoch s otrokmi“, Amnesty International upozorňuje na mučenie a väznenie migrantov a UNHCR zverejnilo správy o hrozných podmienkach v líbyjských centrách na zadržiavanie migrantov.

Výsledkom je, že niektorí migranti preferujú cestu do Maroka alebo Alžírska a odtiaľ cez Stredozemné more do Španielska.

Popularite tejto cesty pomáha aj fakt, že cesta cez more je kratšia a lacnejšia.

Ceny prevádzačov klesli na sumu okolo 900 € na osobu v porovnaní s 1 200 – 2000 € v roku 2016. Informoval Andres Garcia Lorca, zástupca delegáta španielskej vlády v okrese mesta Almería.

Zúfalstvo

Smrteľné riziko migrantov neodrádza. Tento rok prišlo podľa údajov OSN v Stredozemnom mori o život viac než 2 200 ľudí.

„Je urgentné a nevyhnutné uvedomiť si vážnosť situácie,“ vyhlásila Elena Tujaelo, prezidentka charity pomáhajúcej migrantom.

Hovorkyňa UNHCR v Španielsku, Maria Jesus Vega, tvrdí, že ak Európa neposkytne migrantom riešenie, obrátia sa na zločinecké skupiny, ktoré využijú ich zúfalstvo vo svoj prospech.

Španielske ministerstvo vnútra na žiadosti agentúry AFP o vyjadrenie nereagovalo.