Nelegálna migrácia sa presúva z talianskej na španielsku cestu

migračná kríza

Z talianskej trasy, júl 2017. FOTO: TASR/AP/Santi Palacios

Počet migrantov prichádzajúcich po mori zo severnej Afriky do Talianska v júli prudko poklesol, Španielsko však v tom istom čase zaznamenalo najvyšší nápor od roku 2009.

Európska pohraničná agentúra Frontex to pondelok 14. augusta uviedla vo svojom vyhlásení, ktoré priniesla agentúra DPA.

Nárast príchodov do Španielska

V Taliansku, ktoré je pre migrantov v súčasnosti hlavnou vstupnou bránou do Európskej únie, zaznamenali v júli vylodenie 10 160 takýchto osôb, čo predstavuje oproti rovnakému obdobiu roka 2016 pokles o 57 percent a najnižší počet pre daný mesiac od roku 2014.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/krajiny-unie-budu-proti-paserakom-v-stredomori-bojovat-roku-2018/

Migrantov odrádzali od vyplávania na more zlé poveternostné podmienky v prvej polovici mesiaca, ako aj nárast násilia v líbyjskom prístave Sabráta a intenzívnejšie hliadkovanie líbyjskej pobrežnej stráže.

Do Španielska sa v júli doplavilo približne 2 300 migrantov, čo je oproti júlu 2016 viac ako štvornásobok. Od začiatku tohto roka tak celkový počet narástol na zhruba 11 000 a prekonal tak bilanciu z celého predošlého roka, uviedol Frontex.

Prichádzajú aj cez Ceutu

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) minulý týždeň upozornila, že počet nelegálnych migrantov, ktorí sa do Španielska dostali po mori, by v tomto roku mohol prekročiť počet migrantov prichádzajúcich do Grécka.

Tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na údaje IOM spresnila, že migranti využívajúci úzky pás mora medzi africkou pevninou a Španielskom sa k tamojšiemu pobrežiu plavia aj na kanoe, či dokonca na vodných skútroch.

Agentúra upozornila, že vyloďovanie migrantov na španielskych plážach nie je bežné, podľa IOM však takýchto incidentov môže pribúdať. V rovnaký deň totiž tucet ďalších migrantov priplávalo na vodných skútroch do teritoriálnych vôd španielskej enklávy Ceuta v Maroku, pričom jeden z nich sa utopil ešte pred dosiahnutím pláže.

Španielska cesta prekoná grécku

“Nepočujeme často o Španielsku, ale tento rok to bude aktuálne,” uviedol na adresu migračnej krízy hovorca IOM Joel Millman.

Dodal, že ešte stále prevažná časť migrantov sa snaží dostať cez Stredozemné more do Talianska, ale Španielsko by tohto roku v počte migrantov mohlo predbehnúť Grécko.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/svetovy-den-utecencov-65-milionov-ludi-ktori-opustili-domov/

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu v tomto roku do 6. augusta prišlo do Španielska 8 183 prisťahovalcov, čo je o tretinu viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Do Grécka sa do rovnakého dátumu po mori dostalo 11 713 utečencov.

Nápor na Grécko trvá

Približne 2 300 migrantov prišlo v júli takisto do Grécka, a to rovnako pozemnými, ako aj námornými trasami.

V porovnaní s predošlým mesiacom ide o 25-percentný pokles, hoci bol zaznamenaný zvýšený nápor na grécke ostrovy v Egejskom mori.

Od začiatku tohto roka prišlo do Grécka celkove 15 750 migrantov – až o 90 percent menej ako v rovnakom období roka 2016.

Prejavili sa nové opatrenia

Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sa dostalo za posledné dva roky cez Stredozemné more do Európy takmer 1,4 milióna migrantov.

Táto migračná vlna je považovaná za najväčšiu, akej Európa čelila od skončenia druhej svetovej vojny.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/pariz-berlin-brusel-slubuju-talianom-pomoc-s-migraciou/

Taliansko v uplynulých týždňoch zaviedlo opatrenia na obmedzenie migrácie po mori, a to v podobe misie pri pobreží Líbye a regulácie činnosti záchranárskych skupín prostredníctvom tzv. kódexu správania. Viacero mimovládnych organizácii v reakcii na tieto kroky pozastavilo svoje aktivity na záchranu migrantov.