Nemecko: Utečenecké tábory v Líbyi krízu neriešia

Sigmar Gabriel a somálsky premiér Hassan Ali Kheyre. Zdroj: Said Yusuf Wasarme/EPA

Utorkové vyhlásenie šéfa nemeckej diplomacie v sídle Africkej únie naznačuje komplikácie pre plán dohodnutý vo februári medzi Talianskom, a líbyjskou vládou, podľa ktorého mala EÚ v krajine financovať detenčné tábory pre utečencov, ktorí sa snažia dostať cez Stredozemné more do EÚ.

Za posledné tri roky takto prišlo do Talianska asi pol milióna ľudí, väčšina z nich vyplávala od líbyjských brehov.

Organizácie brániace práva utečencov však snahu budovať tábory kritizovali. Poukazovali na nestabilitu v krajine a na to, že EÚ sa takto zbavuje zodpovednosti za ľudí utekajúcich pred vojnou či prenasledovaním.

S plánom zadržiavať utečencov na severe krajiny nesúhlasia ani miestni starostovia.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/libyjski-politici-nechcu-zastavovat-migrantov-smerujucich-europy/

Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Africkej únie Moussa Faki Mahamatom nemecký minister povedal, že migranti žijú v súčasných líbyjských táboroch v „hrozných podmienkach“, a budovanie ďalších nie je riešením.

 

„Je potrebné brať do úvahy situáciu v Severnej Afrike“, povedal Gabriel v etiópskej Addis Abebe, de má Africká únia hlavné sídlo.

„A, našťastie, môžem povedať, že toto nie je politický prístup Nemecka, ani Európskej únie. Namiesto toho sa snažíme stabilizovať krajiny na kontinente.“

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/migracia-unia-cieli-na-libyu-premier-chvali-vyvazanie-problemu-z-eu/

Nemecká kancelárka Angela Merkel prisľúbila počas minuloročnej návštevy Afriky pomoc na riešenie migračnej krízy vo výške 27 miliónov eur.

Migranti a utečenci končia nebezpečnú cestu cez Saharu na líbyjskom pobreží. Neexistencia centrálnej vlády a nestabilita robia z krajiny najvyužívanejšiu cestu.

Odtiaľ sa snažia dostať na nestabilných člnoch do Talianska. Pre mnohých je vysnívanou destináciou práve Nemecko.

Podľa agentúry OSN si cesta cez Stredozemné more vyžiadala len tento rok 1 000 životov.

Organizácie pomáhajúce migrantom varujú, že tábory, ktoré vyrástli na líbyjskom pobreží, majú biednu infraštruktúru. Sú kontrolované milíciami, ktoré obsadili časti krajiny v občianskej vojne, ktorá prepukla po páde režimu Muammara Kaddáfího.

S ministrom Gabrielom súhlasí aj predseda AU, Moussa Faki Mahamat. „Na Sahare a v Sahele, s ich obrovskou rozlohou, s obrovským teritóriom… je veľmi ťažké otvoriť tábory, ktoré by zadržali tento prúd ľudí. Nikdy to nebolo dobré riešenie.“

Deutsche Welle: Život v detenčnom tábore v Líbyi (EN)