Novým predsedom Eurojustu sa stal Slovák Ladislav Hamran

Ladislav Hamran. FOTO: Twitter.com

Kolégium Eurojustu zvolilo v utorkovom hlasovaní Slováka Ladislava Hamrana za svojho nového predsedu. Hamran, súčasný podpredseda Eurojustu a národný zástupca Slovenskej republiky, nahradí Belgičanku Michele Coninsxovú, ktorá z Eurojustu odchádza.

V utorok o tom informoval Denník N a na svojej webovej stránke aj samotná inštitúcia so sídlom v holandskom Haagu.

Výsledok hlasovania bude ešte na schválenie predložený Rade EÚ.

Predseda na tretíkrát

Ladislav Hamran má 17-ročné skúsenosti s prácou prokurátora. Od roku 2003 pracoval pre generálnu prokuratúru v Bratislave, kde vyšetroval a trestne stíhal prevažne ekonomické zločiny a korupciu. V roku 2007 ho na návrh vtedajšieho ministra spravodlivosti Ladislava Harabína pridelili do Eurojustu ako národného zástupcu Slovenskej republiky.

V decembri 2013 Hamrana zvolili za podpredsedu Eurojustu a v decembri 2016 ho v tejto funkcii potvrdili. Ako podpredseda bol zodpovedný predovšetkým za projekty manažovania informácií a znalostí, pričom riadil Pracovnú skupinu Eurojustu pre reorganizáciu a určovanie priorít.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/vyriesi-europsky-prokurator-problem-korupcie/

„Som plný emócií a mimoriadne vďačný za to, že moji kolegovia do mňa znovu vložili dôveru. Dvakrát ma zvolili za podpredsedu a teraz mi prejavili tú najväčšiu česť, keď ma zvolili za predsedu Eurojustu,“ uviedol Hamran v tlačovom vyhlásení na webovej stránke Eurojustu.

Teší sa, že bude môcť túto inštitúciu modernizovať a profesionalizovať. „Budem pozorne počúvať ľudí v celej organizácii, aby som pomohol z Eurojustu urobiť dôveryhodného a efektívneho kľúčového partnera v spolupráci justičnej sféry. Chcem, aby moje pôsobenie v úrade sprevádzala objektivita, spravodlivosť, transparentnosť a integrita,“ vyhlásil po svojom zvolení.

Pomoc v boji proti teroizmu a organizovanému zločinu

Eurojust bol založený v roku 2002 a jeho úlohou je zvýšiť účinnosť spolupráce vnútroštátnych orgánov činných v trestnom konaní v boji proti terorizmu a organizovanej cezhraničnej trestnej činnosti v Európskej únii.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/mafianska-vrazda-prominentnej-maltskej-novinarky-sokovala-europu/

Každý z členských štátov EÚ vysiela na prácu v Eurojuste svojho zástupcu. Sú to skúsení prokurátori, sudcovia alebo policajní dôstojníci so zodpovedajúcimi kompetenciami. Každý z týchto členov je zodpovedný za svoju národnú sekciu.

Vzájomnou spoluprácou prispievajú k výkonu mandátu Eurojustu, ktorý spočíva hlavne v koordinácii národných orgánov v každej fáze vyšetrovania a trestného stíhania zločinov páchaných v dvoch alebo vo viacerých členských štátoch EÚ.