Paríž, Berlín a Brusel sľubujú Talianom pomoc s migráciou

Utečenci v Taliansku. Zdroj: Jordi Bernabeu Farrús/Flickr

Nevyjadrili sa však k žiadosti Ríma, aby krajiny Európskej únie povolili pristávanie lodí s migrantmi a utečencami vo svojich prístavoch.

Ministri vnútra Talianska, Nemecka a Francúzska, a komisár EÚ pre migráciu sa stretli v nedeľu v Paríži pred plánovanou štvrtkovou schôdzkou ministrov EÚ v Talline.

Komisia by mala dnes predstaviť sériu opatrení na „zníženie prílivu“ migrantov cez centrálne Stredomorie. O návrhoch budú ministri členských krajín diskutovať vo štvrtok.

Málo detailov

Spoločné vyhlásenie z nedeľňajšej schôdzky v Paríži neobsahovalo veľa detailov. Ministri sa dohodli na vytvorení kódexu správania sa pre mimovládne organizácie operujúce v Stredozemnom mori, na zvýšení podpory pre Medzinárodnú organizáciu pre migráciu, a na pomoci Líbyi pri kontrole jej južnej hranice.

„Žiadame, aby sa na práci podieľali aj ostatní“, povedal krátko pred parížskou schôdzkou, na zasadnutí FAI v Ríme, taliansky premiér Paolo Gentilioni.

 

„Je to nevyhnutné… ak sa máme vyhnúť tomu, aby sa situácia v Taliansku stala neudržateľnou, a aby v spoločnosti, ktorá doteraz reagovala príkladným spôsobom, s kohéziou, nerástlo nepriateľstvo.“

Taliansko doteraz v tomto roku prijalo 82 000 utečencov a migrantov, o tretinu viac, ako v minulom roku.

Stalo sa tak hlavným miestom vstupu utečencov a migrantov do Európy. Problém už ovplyvňuje aj národnú politiku. V minulomesačných miestnych voľbách utrpela vládna strana porážku, hlasy získavali radikálne pravicové skupiny sľubujúce tvrdší postup proti imigrantom.

Hovorkyňa Komisie neodpovedala na otázku, či Brusel navrhne aj opatrenie, ktoré žiada Taliansko: aby lode vezúce zachránených migrantov a utečencov nepristávali len v talianskych prístavoch, ale napríklad aj v Španielsku či Francúzsku.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/taliani-chcu-posielat-prec-niektore-lode-zachranenymi-migrantmi/

Rím už pohrozil, že ak sa nenájde riešenie, prístavy zavrie.