Poľsko nedovolí „krvavú žatvu“ multikulturalizmu

Mariusz Błaszczak. Zdroj: Európska rada

Poľsko a Maďarsko, podobne ako Slovensko, odmietlo rešpektovať rozhodnutie o zriadení dočasného mechanizmu prerozdeľovania žiadateľov o azyl z jesene 2015, v rámci ktorého malo byť z Grécka a Talianska premiestnených 160 000 osôb.

Budapešť a Varšava doteraz neprijali ani jedného migranta. Odvolávajú sa na bezpečnostné obavy a riziko islamského terorizmu. Komisia obom krajinám pohrozila, že začne konanie pre porušenie právnych povinností.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/slovensko-na-tom-s-utecencami-nie-je-najhorsie-ek-stupnuje-tlak/

Poľská vláda však odmieta ustúpiť.

„Poľská pozícia je konzistentná a jasná – sme proti relokáciám“, vyhlásil poľský minister spravodlivosti Mariusz Błaszczak na tlačovej konferencii po stretnutí ministrov vnútra a spravodlivosti EÚ.

„Tento mechanizmus nielen že nerieši problém migrácie, ale zhoršuje ho. Povzbudzuje ďalšie vlny migrantov z Afriky a Ázie, čo je veľkým zdrojom príjmov pre pašerákov a obchodníkov s ľuďmi.“

Kritika

Błaszczak sa odvolával na ozbrojené útoky vo Francúzsku, Belgicku a Nemecku, ktoré sa odohrali od roku 2015, a v ktorých hrali rolu utečenci, alebo občania EÚ, ktorí sa radikalizovali, odcestovali do Sýrie, a potom sa vrátili vydávajúc sa za migrantov.

Poľský minister vnútra vyhlásil, že jeho krajina nezopakuje chyby západných krajín. Politika multikulturalizmu podľa neho viedla ku „krvavej žatve“ teroristických útokov na európskom kontinente.

Krajiny na južnej hranici Únie, ako Grécko a Taliansko, ako ja bohatšie krajiny, ktoré prijali množstvo migrantov, ako Nemecko či Švédsko, ostro kritizovali neochotu Varšavy a Budapešti prejaviť solidaritu v migračnej kríze. O to viac, že krajiny strednej a východnej Európy samé ťažia zo solidarity – rozvojových fondov EÚ.

Ďalšie kroky

V utorok Komisia oznámila, že o začatí právneho konania rozhodne na budúci mesiac. „Zašleme list s formálnym oznámením“, povedal jeden z predstaviteľov európskej exekutívy. Začne sa tým dlhá právna procedúra, na konci ktorej by mohlo byť rozhodnutie súdu, a finančné tresty.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière verí, že sa do júna podarí dosiahnuť pokrok.

„Mali by sme sa zamerať na otázky, kde je dosiahnutie porozumenia jednoduchšie: efektívnejšie procedúry, rýchlejší návrat a zabránenie sekundárnej migrácii, možno dohoda o krízovom mechanizme.“

„Možno sa veľmi zložitá otázka redistribúcie stane jednoduchšou, keď budeme mať dohodu v týchlo ostatných otázkach.“

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/maltske-predsednictvo-hodilo-flexibilnu-solidaritu-kosa-lutuje-cesko/

Wochit News: Poľská vláda: Nedovolíme “krvavú žatvu” multikulturalizmu (EN)