Poľský najvyšší súd označil vládne reformy za „protiústavné“

Nápis "slobodné súdy" v poľskom parlamente. [Bartolomjei Zborowski/EPA/EFE]

Kontroverzné reformy, ktoré kritizujú v Poľsku aj v zahraničí, znamenajú koniec mandátu takmer polovice sudov najvyššieho súdu a dávajú parlamentu moc nad Súdnou radou.

Viaceré z nových právnych úprav „idú proti zásadám poľskej ústavy, porušujú princíp delenia moci, nezávislosť súdov a sudcov a ohrozujú bezpečnosť výkonu povolania sudcu,“ napísal v utorok, 16. januára, najvyšší súd na svojej webstránke.

Vyhlásenie bolo prijaté na zhromaždení sudcov. Šesťdesiatdeväť sudcov text schválilo, traja boli proti, ostatní sa zdržali.

Obrovské zmeny

Jeden zo zákonov, ktoré minulý týždeň podpísal prezident Andrzej Duda, ukončuje mandáty viac než polovice sudcov najvyššieho súdu, vrátane jeho predsedníčky Malgorzaty Gersdorfovej, ktorá legislatívu označila za „štátny prevrat“.

Poľsko: Ľudia v uliciach a nepravdepodobné sankcie z EÚ

Poľský Sejm napriek varovaniam z EÚ schválil ďalší zo série zákonov, ktoré značne zasahujú do nezávislosti súdnictva. Do ulíci vyšli desaťtisíce ľudí.

Ďalšia reforma dáva parlamentu právo vyberať členov Súdnej rady (KRS), ktorých úlohou je dozerať na nestrannosť súdnictva. Kritici tvrdia, že táto zmena ohrozuje nezávislosť tohto orgánu.

Predseda KRS Dariusz Zawistowski na protest minulý týždeň rezignoval.

Vláda dúfa, že EÚ postačí vysvetlenie

Minulý mesiac aktivovala Európska komisia voči Varšave článok 7 Zmluvy o EÚ, čo je postup, ktorý môže viesť až k pozastaveniu hlasovacích práv krajiny v Rade EÚ.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý nahradil Beatu Szydlovú ako súčasť snahy zlepšiť vzťahy s EÚ, minulý týždeň vyjadril nádej, že v Bruseli reformy vysvetlí bez toho, aby musel robiť ústupky.

Poľsko sa v spore s EÚ spolieha na dialóg

Nový poľský minister zahraničných vecí chce na februárovom stretnutí Rady EÚ predstaviť postoj poľskej vlády a cez dialóg dospieť k riešeniu. Bulharské predsedníctvo s plánom súhlasí.

Vláda pod vedením PiS na zmenách začala pracovať hneď ako koncom roka 2015 prišla k moci. Tvrdí, že reformy sú potrebné na odstránenie korupcie a očistenie systému od prvkov komunistického režimu.