Rumunsko prijme takmer 2000 utečencov z Grécka a Talianska

Ilustračné, foto: Pixabay

Rumunsko prijme 1942 utečencov, ktorí sa po úteku z Blízkeho východu dostali do Grécka či Talianska. Pre televíznu stanicu Realitatea to dnes povedal rumunský minister zahraničných vecí Teodor Melescanu. Bukurešť podľa jeho slov už o tomto rozhodnutí upovedomila Európsku komisiu.

V Rumunsku sa momentálne nachádza zhruba 700 utečencov. Toto nízke číslo odráža podľa tamojších úradov ich pomerne malý záujem utečencov o túto malú krajinu, uviedla agentúra DPA.

K žalobe sa nepridali

Rumunsko odmietlo systém povinných kvót, ktoré Európska únia prijala na vrchole migračnej krízy v rokoch 2015 a 2016. Bukurešť však zároveň deklarovala svoj zámer prijať na dobrovoľnej báze 1785 migrantov.

Rumunsko sa síce vyslovilo proti povinným kvótam, na rozdiel od Slovenska a Maďarska však systém prerozdeľovania právne nenapadlo.

Rumunsko sa podieľa aj na operáciách v Čiernom mori zameraným na kontrolu migrácie.

“Samozrejme, migrácia a utečenecký problém sú dve rozdielne kategórie. Prvá kategória zahŕňa tých, čo sa stali utečencami z politických dôvodov, ktorí utekajú pred vojnou, ale máme tu aj ekonomickú migráciu, najmä z krajín so zlyhávajúcimi režimami a s veľmi zložitými životnými podmienkami. Rumunsko vyjadrilo solidaritu, hoci sme začali s postojom, že nie je normálne mať fixné kvóty. Na druhej strane, ukázali sme pripravenosť prijať určitý počet utečencov”, povedal minister.