Rusko hovorí Ukrajine, že ich bezvízový režim s EÚ nie je plnohotnotný

Ukrajina bezvizovy styk

Ukrajinský prezident Petro Porošenko, zdroj: TASR / (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes vyhlásilo, že zavedenie bezvízového styku medzi EÚ a Ukrajinou, ktoré dnes odobrila rada EÚ, “nemožno považovať za plnohodnotné, pretože úľavy budú príliš malé.” V Moskve to dnes vyhlásil námestník ruského rezortu diplomacie Alexej Meškov.

Schválenú dohodu podľa agentúry Interfax označil “do istej miery” za akési “lákadlo”, ktoré len trošičku zjednoduší existujúci systém. Poukázal v tejto súvislosti na podmienku, že Ukrajinci budú smieť pobudnúť na území EÚ tri mesiace v priebehu pol roka a “to nemá nič spoločné s pracovným povolením.”

Do EÚ bez víz s biometrickými pasmi

Ukrajinskí občania, ktorí majú biometrické pasy a cestujú do EÚ ako turisti, kvôli práci alebo za rodinou na dobu kratšiu ako 90 dní už nebudú potrebovať víza.

Dohoda o bezvízovom styku medzi EÚ a Ukrajinou bude podpísaná 17. mája v Štrasburgu. Právny dokument nadobudne platnosť 20 dní po svojom zverejnení v oficiálnom vestníku EÚ. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes informoval, že Ukrajinci by mohli do EÚ bez víz cestovať po 11. júni tohto roku.

Agentúra Ukrinform informovala, že Porošenko dnešné rozhodnutie Rady EÚ označil za “návrat Ukrajincov do spoločného európskeho domu”. Dodal, že jeho návšteva v Štrasburgu, ktorá sa uskutoční pri príležitosti podpísania dohody o liberalizácii vízového režimu pre Ukrajinu, bude jednou z najdôležitejších, aké kedy absolvoval vo funkcii hlavy štátu.

Porošenko vyhlásil, že bezvízový styk je “oveľa viac než len zjednodušený spôsob cestovania do zahraničia. Je to obrovský krok do Európy, krok smerom k potvrdeniu ľudskej slobody a nezávislosti Ukrajiny.” “Rozchádzame sme sa s postsovietskou minulosťou a stále viac sa stávame súčasťou spoločnej európskej civilizácie”, uviedol Porošenko.

O bezvízovom styku začala Ukrajina s EÚ rokovať v roku 2008.

 

Ukrainian citizens with a biometric passport travelling to the EU for up to 90 days for business, tourist or family purposes will no longer need a visa.