Rutte schladil bulharské sny o Schengene a eurozóne

Holandský premiér Mark Rutte a bulharský premiér Bojko Borisov [Borislav Troshev/EPA/EFE]

Bulharsko má pred sebou ešte veľa práce, aby splnilo všetky kritéria na prijatie do Schengenského priestoru, povedal počas návštevy Sofie holandský premiér Mark Rutte.

Otázka bulharského členstva v Schengene je už pomerne starou záležitosťou. Európska komisia súhlasila s pripojením Bulharska aj Rumunska do Schengenu ešte v roku 2010. Podľa jej hodnotenia splnili technickú časť príprav. Krajiny ako Francúzsko, Nemecko či práve Holandsko vstup oboch krajín blokujú. Na rozšírenie schengenského priestoru je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov.

Vnímaná hrozba

Odmietavý postoj týchto krajín sa nezmenil ani po ôsmych rokoch. Bavorský minister vnútra, Joachim Hermann sa nedávno vyjadril, že by takýto krok ohrozil nemeckých občanov. Uznáva síce, že členstvo Bulharska a Rumunska je v budúcnosti pravdepodobné a dokonca nevyhnutné, no určite nie je otázkou najbližšej doby. Obe krajiny majú podľa neho naďalej problémy s korupciou či organizovaným zločinom.

Holandský premiér Rutte, ktorý je momentálne na dvojdňovej návšteve u svojho bulharského kolegu Bojka Borisova, zastáva podobný postoj.

„Plne podporujeme začlenenie Bulharska do Schengenského priestoru. Avšak, tento proces si bude vyžadovať ešte značné úsilie zo strany všetkých, ktorý sú v ňom zahrnutí, vrátane Bulharska. Rád by som ale pogratuloval premiérovi Borisovi za jeho doterajšie úspechy. Ako povedal pán predseda Európskej komisie, Juncker, Bulharsko čaká ešte veľa práce, no ja si myslím, že to určite zvládne,“ povedal Rutte pre Mediapool.

Čo povedal Juncker

Predseda komisie Jean-Claude Juncker však v skutočnosti v minulosti povedal, že Bulharsko a Rumunsko sú pripravené pripojiť sa k Schengenu okamžite.

Rutte je zatiaľ zdržanlivý aj v otázke členstva Bulharska v eurozóne, a podľa neho nie je krajina celkom pripravená ani na tento krok.

„Rád by som zdôraznil, aké veľké úspechy dosiahlo Bulharsko vzhľadom na zahraničný dlh a ekonomický rast, ale aj ďalšie dôležité kritéria, ktoré sú záväzné pre úplné členstvo v eurozóne. Z tohto hľadiska postupuje Bulharsko správnym smerom,“ povedal Rutte.

 

Bulharsko sa ponáhľa do eurozóny. Bude sa uchádzať o vstup do ERM II

Vďaka priaznivým ekonomickým ukazovateľom sa chce Sofia uchádzať o vstup do Európskeho mechanizmu výmenných kurzov (ERM II). Bulharsko by v eurozóne radi videli aj predstavitelia Európskej únie.

 

Argumentácia vonkajšími hranicami

Borisov súhlasí, že pred krajinou je ešte mnoho práce.

„Každému je jasné, že sme bezpečnou vonkajšou hranicou pre EÚ. Rovnako je aj očividné, že Bulharsko je zatiaľ veľmi úspešnou predsedníckou krajinou. Dúfam, že presvedčíme holandský parlament a jeho vládu, že Bulharsko je vzornou krajinou,“ povedal bulharský premiér.

Borisov sa snaží využiť predsedníctvo svojej krajiny v Rade EÚ, aby zdôraznil tému bulharského členstva v Schengene, najmä na summitoch EÚ, kde pravidelne pred novinármi rozpráva o potrebe posilniť vonkajšie hranice EÚ, namiesto budovania tých vnútorných. Obhajuje tiež dohodu medzi Úniou a Tureckom, vďaka ktorej sa podarilo rapídne znížiť počet migrantov prichádzajúcich z Turecka na grécke ostrovy.

Vydieranie Rutteho ako cesta?

Niektorí politici by však boli ochotní podniknúť oveľa razantnejšie kroky. Bývalý minister zahraničných vecí Solomon Passy napríklad v štátnej televízii vyhlásil, že Borisov by podľa Ruttemu rovno povedať, že pokiaľ bude jeho krajina naďalej blokovať bulharské členstvo v Schengene, Bulharsko urobí všetko pre to, aby mu zabránilo stať sa predsedom Európskej rady.

Podľa viacerých analytikov by mohol totiž práve Rutte nahradiť Poliaka Donalda Tuska na jeho poste koncom roku 2019.

V polovici mája sa bude v Sofii konať aj summit 28 úniových a šiestich balkánskych lídrov. Predchádzať mu bude summit predstaviteľov európskych inštitúcií s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom, ktorý by sa mal uskutočniť v druhej polovici marca.

Otázka bulharského členstva v Schengene a v eurozóne by teda mohla ovplyvniť ešte mnohé udalosti v EÚ.