Slovenskí europoslanci chcú, aby sa Kuciakovou vraždou zaoberal Európsky parlament

Ján Kuciak [Aktuality.sk]

Európsky parlament nepoľaví, kým nebude spravodlivosti učinené zadosť, napísal jeho predseda Antonio Tajani o vražde slovenského investigatívneho novinára.

„Európska únia nemôže akceptovať, aby bol novinár zavraždený pre svoju prácu,“ uviedol predseda Európskeho parlamentu v reakcii na vraždu slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Antonio Tajani vyzval slovenské orgány, aby vraždu reportéra z portálu Aktuality.sk „dôkladne vyšetrili, ak treba aj medzinárodnou pomocou.“

„Európsky parlament nepoľaví, kým nebude spravodlivosti učinené zadosť,“ dodal Tajani, ktorý je členom Európskej ľudovej strany (EĽS). Parlament si obete vraždy – Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú – uctí minútou ticha. Odsúdili ju všetky najväčšie frakcie v Parlamente.

Slovenskí europoslanci žiadajú, aby sa Európsky parlament venoval prípadu podrobnejšie na najbližšom zasadnutí.

K vražde sa vyjadrili aj predseda a podpredseda Európskej komisie, o vyšetrovanie sa zaujíma Rada Európy a OBSE.

Novinárov v Únii zabíjali za 10 rokov päťkrát

Naposledy v Európskej únii zavraždili maltskú novinárku Daphne Caruanu Galiziovú. Reportérka, ktorá sa venovala korupčným prípadom, zomrela na Malte vlani.

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc upozornila, že za posledných 10 rokov zabíjali novinárov v Európskej únii päťkrát.

Pred Kuciakom zabili podľa mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc Caruanu Galiziovú v októbri 2017, siedmich novinárov francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo v januári 2015, manažéra gréckeho rádia Socratisa Guioliasa v roku 2010 a chorvátskeho editora Iva Pukanića v roku 2008.

Kuciakova vražda asi súvisela s jeho prácou

O vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej informovali slovenské úrady v pondelok 26. februára. Políciu zalarmovala v nedeľu večer Kušnírovej matka. Policia spresnila, že Kuciak zomrel po výstrele do hrude a Kušnírová po výstrele do hlavy.

Možnosť, že „dvojnásobná úkladná vražda“ bola spojená s Kuciakovou novinárskou prácou považuje za „veľmi pravdepodobnú“. Vražda v Kuciakovom dome sa podľa generálnej prokuratúry mohla udiať ešte vo štvrtok 22. februára. Časový odstup podľa nej sťažuje hľadanie páchateľov.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vypísal na akékoľvek informácie o páchateľoch vládnu odmenu jeden milión eur.

Štefanec: Navrhneme rokovania v Parlamente

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) požiadala vedenie Parlamentu, aby na svojej schôdzi v stredu a štvrtok tento týždeň vraždu odsúdili a uctili si pamiatku zavraždeného novinára minútou ticha. „Samozrejme, že to ale nestačí. Novinárov a slobodu slova si ctí každá demokratická spoločnosť a verím, že vraha/ov čo najrýchlejšie odsúdia,“ uviedla na Facebooku.

Vlna závažných trestných činov vrhá na bulharské predsedníctvo tieň

Od začiatku predsedníctva bolo v Bulharsku zavraždených sedem ľudí. Ukazuje to obrovské problémy v oblasti presadzovania práva, s ktorými krajina bojovala ešte pred vstupom do Európskej únie.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS) na Facebooku napísal, že s predsedom EĽS je „dohodnutý, že o tejto udalosti navrhneme rokovanie v Európskom parlamente.“

„Tak ako sme odsúdili nedávnu vraždu maltskej novinárky, musíme odsúdiť aj tento brutálny útok na slobodu slova,“ vyzval Štefanec.

Záborská: Vyšetrovanie bude pod drobnohľadom

Štefancova stranícka kolegyňa Anna Záborská (KDH, EĽS) vyzvala ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) na odstúpenie.

„Politickú zodpovednosť za tento stav má v prvom rade minister vnútra, pretože on je zodpovedný za bezpečnostnú situáciu v krajine,“ uviedla Záborská podľa TASR.

Varovala, že „priebeh vyšetrovania bude pod drobnohľadom a v prípade najmenšej pochybnosti budem prvá, ktorá požiada predsedu Európskeho parlamentu o vyslanie skupiny poslancov na preskúmanie ich postupu.“

Nagy: Počkajme s prejednávaním v Parlamente

Vraždu novinára odsúdil aj Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS). „Je šokujúce, že sedemdesiat rokov po komunistickom puči sa nám pred očami odohrávajú udalosti presne podľa scenára z tých čias – za pravdu a slobodu slova sa platí životom. Ak sa potvrdia slová policajného prezidenta o motívoch vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý ich dal do súvislosti s jeho prácou, dáva to celej spoločnosti naliehavú otázku, kam sme to dovolili tomuto štátu prísť,“ vyhlásil Mikolášik, ktorý vraždu novinára ostro odsúdil a najbližším vyjadril hlbokú účasť.

K mediálnemu a politickému tlaku na políciu sa pridal aj europoslanec József Nagy (Most-Híd, EĽS), podľa ktorého „násilie a strach nesmie ovládať naše životy“. Na Facebooku odsúdil akúkoľvek vraždu ako „ohavný čin“, pričom dodal, že ak ide o osobu, ktorá „háji spravodlivosť“ je to „ohavnosťou ešte vyššieho rangu“.

„Čo sa týka návrhu opozičných kolegov z Parlamentu na okamžité prejednanie kauzy v Európskom parlamente už po niekoľkých hodinách vyšetrovania, považujem ho však za nenáležité, škodlivé predbiehanie a znevažovanie autority Európskeho parlamentu – zatiaľ bez argumentov,“ dodal Nagy.

Kukan: Je to tieň nad stavom demokracie

Europoslanec Eduard Kukan podľa TASR uviedol, že nikdy si ani len nepomyslel, že na Slovensku dôjde k vražde novinára.

Horká príchuť Svetového dňa slobody médií

Média v ostatnom čase prichádzajú o dôveru rýchlejšie ako politici, naznačujú výskumy. Svet však práve teraz potrebuje lídrov, ktorí sa za slobodné médiá postavia.

„Je to bezprecedentná, šokujúca správa a tragédia, ktorá je tieňom v súčasnom stave našej demokracie. Preto je potrebné tento ohavný čin nielen tvrdo odsúdiť, ale najmä vyšetriť,“ uviedol.

Dodal, že Slovensko sa nemôže stať krajinou, v ktorej je sloboda slova a bezpečnosť novinárov takto brutálne spochybňovaná.

Škripek: Demokraciu treba chrániť

„Polícia by mala rázne konať a tento ohavný čin vyšetriť,“ vyzval v mene europoslanca Branislava Škripeka (OĽaNO, ECR) jeho asistent Martin Štuk. Škripekova slovenská strana považuje za spoluzodpovedných z vraždy aj vládnych politikov, ktorí viedli verbálne útoky na novinárov.

Štuk podľa TASR upozornil na to, že nezávislosť novinárov a demokratické hodnoty je potrebné chrániť.

„Preto ako člen Výboru pre občianske slobody a člen skupiny pre slobodu slova budem iniciovať, aby sa prípadom vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice zaoberalo aj plénum Parlamentu,“ konštatoval Škripek podľa Štuka.

Weber a Timmermans sú „šokovaní“

K smrti slovenského sa vyjadrili aj ďalší európski politici.

„Som šokovaný vraždou novinára Jána Kuciaka. Spolu so slovenskou delegáciou EĽS vyzývame na okamžité, nezávislé a dôkladné vyšetrenie tohto hrozného činu,“ napísal po slovensky na Twitteri šéf frakcie ľudovcov, ktorá je najväčšou v Európskom parlamente, nemecký europoslanec Manfred Weber.

„Šokovaný“ Kuciakovou vraždou je prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. „Žiadna demokracia neprežije bez slobodnej tlače… Spravodlivosti musí byť učinené zadosť,“ vyzval Timmermans na Twitteri.

Ozvali sa europoslanci z Maďarska a Malty

V podobnom duchu ako Timmermans sa vyjadril maďarský eurposlanec Benedek Jávor (Zelení). „Urobím všetko pre slobodu tlače,“ tweetoval.

Ticho nezostala ani maltská europoslankyňa Roberta Metsola (EĽS).

Na Twitteri napísala, že „keď sa cieľom stávajú investigatívni novinári, viete, že problém je hlbší.“

Juncker vidí zastrašovanie novinárov

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker je „šokovaný“ hroznou správou o vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Uviedol to hovorca šéfa európskej exekutívy Alexander Winterstein na úvod pravidelného stretnutia s novinármi v utorok 27. februára.

Winterstein prítomnej novinárskej obci zopakoval, že novinár Kuciak a jeho snúbenica boli zastrelení zrejme v dôsledku vyšetrovania daňových únikov podnikateľmi s nejasným pozadím.

„Odsudzujem tento zbabelý čin. Zabíjanie alebo zastrašovanie novinárov nemá miesto v Európe, nemá miesto v žiadnej demokracii,“ citoval hovorca Junckerovo vyjadrenie.

Vyšetrovanie sledujú Rada Európy a OBSE

Vraždou slovenského novinára sa zaoberajú ďalšie medzinárodné organizácie, ktoré pôsobia v Európe.

„Šokovaný“ Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muiznieks na Twitteri napísal, že „úrady by mali (vraždu) dôkladne vyšetriť“. Tému chce otvoriť na najbližšej návšteve Slovenska.

Bývalý francúzsky minister a europoslanec a súčasný vyslanec OBSE pre slobodu tlače Harlem Désir nazval Kuciakovu vraždu „bezprecedentným útokom proti tlači a demokracii.“ Slovenské úrady vyzval, aby páchateľov a plánovačov vraždy odovzdali spravodlivosti.