Slovensko je v akceptácii migrantov na chvoste svetového rebríčka

Migranti v Srbsku. FOTO: TASR/AP/Darko Vojinovic

Zo 183 krajín, v ktorých prieskum v roku 2016 prebehol, sa Slovensko umiestnilo na piatom mieste od konca. Z krajín V4 je na tom ešte horšie Maďarsko – to obsadilo predposlednú priečku. Česká republika je na ôsmom mieste od konca, Poľsko o 16 miest pred ňou.

V poslednej desiatke sa umiestnili aj krajiny, cez ktoré vedie takzvaná balkánska cesta, po ktorej migranti putujú z Grécka do západnej Európy – Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko.

Skúsenosti s migrantmi, vyššie vzdelanie a príjem

Len tri európske štáty sú v prvej desiatke krajín, kde migrantov vítajú najviac – Island (1.), Švédsko (7.) a Írsko (10.).

https://euractiv.sk/clanky/rovnost-sanci/moslimovia-v-zapadnej-europe-v-integracii-pokrocili-spolocnost-ich-este-neprijala/

Kým štáty s negatívnym postojom voči migrantom sú si geograficky blízke, o opačnom konci rebríčka to neplatí. Všetky krajiny na prvých priečkach (Island, Nový Zéland, Rwanda…) však spájajú dlhodobé skúsenosti s prijímaním migrantov.

Prieskum tiež ukázal, že úroveň prijatia migrantov bola vyššia u ľudí s vyšším vzdelaním a príjmom, ktorí žijú v mestských oblastiach. Rovnako bola vyššia u samotných migrantov.

Utečenecká kríza nie je dôvod

Európske krajiny, ktoré majú voči migrantom negatívny postoj sú zároveň silno proti prijímaniu sýrskych utečencov. Podľa ďalšieho prieskumu si 61 percent Slovákov myslí, že by ich krajina nemala prijímať žiadnych utečencov. To je po Maďarsku a Macedónsku najviac.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/madarsko-nadalej-odmieta-kvoty-vlada-listom-odkazala-komisii/

Spoločnosť Gallup však zhodnotila, že ľudia z týchto krajín mali negatívny postoj k cudzincom už predtým, utečenecká kríza ich v tomto postoji len utvrdila.

„Už pred krízou mala väčšina ľudí vo východnej Európe pocit, že úroveň migrácie v ich krajine by mala byť nižšia,“ vysvetľuje.

Migranti len tak nezmiznú

Do Európskej únie od roku 2015 prichádza veľké množstvo ľudí, najmä utečencov zo Sýrie. Väčšina migrantov sa priplavila na grécke ostrovy medzi rokmi 2015 a 2016 a odtiaľ sa presunula na európsky kontinent. V súčasnosti úlohu hlavnej vstupnej brány prebralo Taliansko.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/nelegalna-migracia-sa-presuva-z-talianskej-na-spanielsku-cestu/

Talianska vláda za prvých šesť mesiacov tohto roka zaznamenala 85 000 príchodov na svoje pobrežie. Naliehajú na Európsku úniu, aby príchod migrantov regulovala a žiadajú, aby Európska komisia primäla členské štáty prijať desiatky tisíc migrantov podľa plánu spred dvoch rokov, ktorého plnenie zatiaľ prísne nevyžadovala.

Komisia už kvôli neochote prijať migrantov podnikla právne kroky voči Českej republike, Maďarsku a Poľsku.

Index prijatia migrantov podľa ktorého spoločnosť Gallup rebríček zostavila, vychádza z troch otázok: čo si myslíte o tom, že by migranti žili vo vašej krajine, že by sa stali vašimi susedmi a že by mali svadbu s vašim príbuzným. Prieskum bol zverejnený v stredu 23. augusta.

Rozhodnutie o slovenskej žalobe

Agentúra APA dnes informovala, že Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu rozhodne o žalobách Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov na základe kvót 6. septembra.

Generálny advokát Súdneho dvora EÚ už 26. júla navrhol zamietnuť žalobu oboch krajín. Sudcovia v štyroch z piatich prípadov rozhodnú v súlade s odporúčaním generálneho advokáta, pripomenula APA.

Žaloba Slovenska a Maďarska sa týka rozhodnutia Rady EÚ z roku 2015, ktoré bolo reakciou na migračnú krízu a jeho cieľom je pomôcť Taliansku a Grécku čeliť masívnemu prílevu utečencov. Toto rozhodnutie predpokladá počas obdobia dvoch rokov (do 26. septembra 2017) premiestnenie 120.000 osôb žiadajúcich o medzinárodnú ochranu z dvoch spomínaných krajín do iných členských štátov Únie.

Slovenská žaloba na utečenecké kvóty dostala na súde prvú ranu